Gratulacje
W Pałacu Prezydenckim 16 stycznia prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wręczył nominacje profesorskie. Wśród nowomianowanych znalazł się wieloletni członek Rady Programowej naszego miesięcznika dr hab. Jerzy Siepak z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Duńczycy pomogą
Dla województw śląskiego, małopolskiego i opolskiego przygotowywany jest kompleksowy program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Będzie on sfinansowany w 50% przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska DEPA. Pozostałe środki przekażą Narodowy oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska zainteresowanych województw. W momencie zamykania numeru, prace nad programem były na etapie podpisywania stosownych umów.

Rok Nietoperzy
W połowie stycznia rozpoczęła się coroczna akcja liczenia nietoperzy. Badacze z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody “Salamandra” apelują o przekazywanie informacji o pojedynczych nawet egzemplarzach tych ssaków. Jednocześnie rok 2001 ogłoszony został Rokiem Nietoperzy. Więcej informacji:
www.salamandra.org.pl/nietoperze.

Duńczycy w Łubnej
Wysypisko odpadów w Łubnej, zarządzane przez MPO w Warszawie, odgazuje duńska firma Hedeselskabet. Duńczycy przewidują, że na składowisku powstanie ok. 80 studni, przez które odsysany będzie biogaz. Specjalna turbina gazowa pozwoli na wytwarzanie z gazu wysypiskowego energii cieplnej i elektrycznej. Hedeselskabet podpisał z MPO umowę, która zapewnia im możliwość eksploatacji instalacji przez 20 lat.

Jubileusz
Już za miesiąc, w marcu, minie dziesięć lat od chwili gdy pierwszy egzemplarz PRZEGLĄDU KOMUNALNEGO trafił w ręce czytelników. Duża część wydania marcowego będzie próbą podsumowania dekady, gdzie w naszej branży wiele się wydarzyło. Ponadto do wydania marcowego dołączymy ankietę, w której chcemy spytać naszych czytelników jak nas oceniają, czego nam brakuje, ale też co jest dobre i warte kontynuowania w PRZEGLĄDZIE.


ISPA 2001
Minął rok, od czasu jak Minister Środowiska ogłosił przystąpienie do procedury wyłaniania wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć do ISPA 2001. W połowie stycznia br. przedstawione zostały 22 projekty, które zostały zaproponowane przez Ministra do funduszu ISPA na rok 2001.
Wybór przedsięwzięć opiera się na dokumencie “Zasady wyboru przedsięwzięć przewidzianych do współfinansowania z funduszu ISPA w roku 2001”. Przez dwa miesiące, od 13 stycznia 2000 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zbierał i rejestrował nadchodzące wnioski. Później nastąpiła żmudna procedura weryfikacji wniosków. Spośród poddanych ocenie ostatecznie przyjęto 22 wnioski, dla których przygotowana zostanie dokumentacja końcowa wraz z wnioskiem o dofinansowanie ze środków funduszu ISPA. Projekty te zostaną przekazane do Komisji Europejskiej pod koniec pierwszego kwartału br. przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Pozostaje zatem oczekiwać wyników weryfikacji wniosków przez Brukselę.
Wśród zaakceptowanych projektów przeważają te dotyczące zaopatrzenia w wodę pitną oraz gospodarki ściekowej. W “wodzie i ściekach” do rozpatrzenia przez ekspertów unijnych skierowano m.in. “Program porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin Wałbrzyskiego Związku Wodociagów i Kanalizacji”. Zaledwie cztery projekty dotyczą gospodarki odpadami, wśród nich znalazł się np. “Kompleksowy system zagospodarowania odpadów komunalnych dla gmin: Władysławowo, Puck, Jastarnia, Hel, Krokowa i miasta Puck”.

Unijna droga przez mękę
18 stycznia premier rządu RP Jerzy Buzek gościł w Brukseli, gdzie rozmawiał na temat naszego przystąpienia do Unii m.in. z przewodniczącym Komisji Europejskiej Romano Prodim i z komisarzem ds. rozszerzenia Guenterem Verheugenem. Znaczna część spotkania poświęcona była obszarowi środowiska, w którym Polska poprosiła o liczne okresy przejściowe. Dlatego też premier spotkał się z komisarz ds. środowiska Margot Wallstroem. W rozmowach dotyczących naszego dostosowania w zakresie ochrony środowiska uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Radziejowski.
Strona Polska musi, w jak najszybszym czasie, przedstawić UE niezbędną dokumentację, na podstawie której będzie możliwa ocena naszych starań o okresy przejściowe. Trzeba dokonać dokładnej analizy kosztów wprowadzenia unijnych norm ochrony środowiska, z przedstawieniem kto je poniesie. Należy np. podać kiedy gminy oraz przemysł zbudują niezbędne oczyszczalnie ścieków. Największa trudność będzie z podaniem takich danych odnośnie inwestycji w przemyśle.
Dyplomaci Unii twierdzą, że Polska może wypaść z terminarza rozmów jeżeli nadal prace nad dostosowaniem przebiegać będą w takim tempie jak obecnie. Unijnych ekspertów nie przekonują nawet deklaracje polskiego rządu o przyspieszeniu. Premier zapowiada przyjęcie wszystkich unijnych ustaw najpóźniej do końca bieżącego roku.

Start ku przyszłości
Samorząd Miasta i Gminy Wronki 23 lutego zorganizował w kinie “Gwiazda” we Wronkach publiczną prezentację Programu Gospodarki Ściekowej.
Dyrekcja Przedsiębiorstwa Komunalnego latem ub.r. zleciła wykonanie tych prac firmie BIOKONSULT jako generalnemu wykonawcy. Zespół Projektowy ABRYSU opracował w ramach tego programu wielowariantowy system kanalizacyjny dla wszystkich zabudowań.
Przyczynkiem opracowania programu jest dwanaście wylotów ścieków nieoczyszczonych do Warty w samych Wronkach oraz intensywny rozwój siedlisk rekreacyjnych nad kilkoma jeziorami w gminie. Szybkie uporządkowanie gospodarki ściekowej pozwoli na obniżenie zagrożenia środowiska i intensyfikację gospodarczą gminy. Ustrzeże to również miasto Wronki przed wpisaniem na listę największych dostawców ścieków nieoczyszczonych do środowiska.
Prezentacji słuchało ok. 100 osób – radnych, sołtysów, przedstawicieli biznesu i instytucji użyteczności publicznej. Spotkanie zakończyła dwugodzinna dyskusja dotycząca szczegółów technicznych i źródeł finansowania zadania.
(zś)

Kolumnę przygotował Piotr Strzyżyński