Przecieranie szlaków
Inwestycje dotyczące modernizacji oczyszczalni ścieków przyczyniają się do rozwoju na płaszczyźnie ekonomicznej i społecznej oraz poprawy stanu środowiska w naszym kraju. Beneficjenci realizujący owe projekty w ramach funduszu ISPA jako pierwsi przecierali nieznane im szlaki skomplikowanych procedur oraz przepisów unijnych.
Marek Malinowski, dyrektor Wydziału Obsługi Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, wskazuje zakres problemów, z którymi borykano się w trakcie realizacji olsztyńskiej inwestycji.
Olsztyn posiada mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, która funkcjonuje od 1984 r. na bazie osadu czynnego oraz przeróbki osadów ściekowych z tradycyjnym odwadnianiem na poletkach osadowych. Tę metodę stosowano do czasu pojawienia się nowych uregulowań prawnych w zakresie ścieków oczyszczonych. Marek Malinowski podkreśla, że realizacja projektu pn. „Modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków ‘Łyna’ w Olsztynie” była konieczna ze względu na fakt niespełnienia przez ów obiekt norm jakości ścieków odprowadzanych do rzeki Łyny, szczególnie w zakresie substancji biogennych, takich jak azot czy fosfor. Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie fazy.
Krytyczny moment
Zdecydowanie najtrudniejszym ...