Handel emisjami: perspektywy
Przedsiębiorcy z większym niepokojem spoglądają na kalendarz, gdyż coraz mniej czasu pozostało do momentu wprowadzenia mechanizmu aukcji jako metody rozdziału uprawnień do emisji po 2013 r.
W związku z tym odbywa się coraz więcej spotkań, mających na celu rozwianie wątpliwości związanych z funkcjonowaniem Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) w okresie 2013-2020. Służyło temu również seminarium „Działania na rynku uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w okresie 2013-2020”, które zostało zorganizowane przez Fundację REO wraz z Polską Izbą Gospodarczą Energetyki Odnawialnej. Patronat honorowy nad dwudniową imprezą (15-16 lutego br.) objęło Ministerstwo Środowiska.
Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Roberta Jeszke z KASHUE/KOBiZE, który m.in. omówił główne założenia pakietu energetyczno-klimatycznego, zmiany w dyrektywie EU ETS oraz podstawowe kwestie związane z aukcjoningiem, benchmarkami, derogacjami dla elektroenergetyki oraz offsetami. Zwrócił on także uwagę na zjawisko ucieczki emisji (ang. carbon leakage), czyli przenoszenia produkcji wysokoemisyjnej poza obręb Unii Europejskiej. Wyróżnia się jej dwa warianty. – Jednym z nich jest bezpośrednia ucieczka emisji, kiedy wysokie koszty produkcji, związane z energochłonnością i emisyjnością procesu produkcyjnego, powodują, że jest ona przenoszona w inne miejsce. Drugim wariantem jest pośrednia ucieczka emisji, gdy w związku z koniecznością nabywania uprawnień na aukcjach przez sektory producentów energii elektrycznej wzrastają ceny energii wykorzystywanej do procesu produkcyjnego, co również powoduje przenoszenie produkcji gdzie indziej – podkreślił R. Jeszke.
Zasady prowadzenia aukcji uprawnień po 2013 r. zaprezentowała Marzena Chodur z Komisji Europejskiej. Omówiła model aukcji, produkty na niej sprzedawane oraz zasady funkcjonowania platform aukcyjnych. Zwróciła również uwagę na to, że będą one publikowały kalendarz, wolumeny, rodzaj produktów, terminy płatności i dostaw na każdy rok kalendarzowy. Będzie to ustalane do 28 lutego poprzedzającego roku lub w najkrótszym możliwym terminie po tej dacie. – W tej chwili trwają przygotowania do wyłonienia platformy aukcyjnej w drodze przetargu, w którym wezmą udział zarówno kraje członkowskie, jak i przedstawiciele Komisji Europejskiej. Będzie to przetarg zgodny z procedurą zamówień publicznych i zostanie ogłoszony w dzienniku – powiedziała M. Chodur.Z kolei Sebastian Lizak z KASHUE/KOBiZE przedstawił przebieg pojedynczej sesji aukcyjnej z punktu widzenia uczestnika aukcji.
Podczas seminarium sporo uwagi poświęcono możliwościom wsparcia inwestycji. Zostały m.in. omówione mechanizmy wsparcia w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2012 r. oraz finansowanie działań w ramach systemu zielonych inwestycji.