Szeroki wachlarz tematów
Tradycyjne i niekonwencjonalne technologie oczyszczania wód i ścieków, ochrona zasobów wodnych, innowacyjne metody zagospodarowania odpadów, rekultywacja terenów zdegradowanych, nowoczesne technologie ochrony i rekultywacji zbiorników wodnych, odnawialne źródła energii, nowe technologie stosowane w inżynierii i kształtowaniu środowiska oraz problemy zrównoważonego rozwoju ? to zagadnienia, które przyciągnęły do Lublina ponad 100 osób na konferencję naukowo-techniczną pt. ?Innowacyjne technologie w inżynierii i kształtowaniu środowiska?. Odbyła się ona w dniach 27-29 czerwca br. O tym, jak ważną problematykę poruszano podczas tego wydarzenia, świadczy chociażby szerokie grono podmiotów zaangażowanych w jego organizację (Instytut Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska oraz Katedra Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytut Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej, Katedra Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej oraz Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Departament Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych ? Zarząd Oddziału w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Komitet Melioracji i Inżynierii Środowiska Rolniczego PAN).
W pierwszym dniu konferencji odbyła się sesja plenarna oraz cztery sesje referatowe. Pierwsza z nich dotyczyła gospodarki odpadami, druga ? gospodarki wodno-ściekowej, trzecia ? degradacji i rekultywacji gleb, zaś ostatnia ? zrównoważonego rozwoju i kształtowania środowiska. W sumie wygłoszono na nich 29 referatów. Odbyła się także sesja posterowa, w czasie której można było zapoznać się z 57 pracami w formie plakatów.
Drugiego dnia uczestnicy spotkania wzięli udział w wyjeździe terenowym. Pierwszym przystankiem było jezioro Wytyckie. Następnie zaprezentowano punkt krajobrazowy w dolinie Bugu ? w Orchówku, rezerwat torfowiskowy ?Magazyn?, fragment doliny Bugu w Zbereżu, starorzecze Bugu w Woli Uhruskiej oraz park podworski w Hniszowie z pomnikowym dębem Bolko. Zwieńczeniem sesji terenowej była wizyta w Rudej Hucie, gdzie można było zapoznać się ze stosowanymi na terenie gminy proekologicznymi rozwiązaniami (kolektory słoneczne, pompy ciepła itp.). Na zakończenie zwiedzano torfowisko ?Krowie Bagno?. Trzeciego dnia nastąpiło zakończenie Konferencji.
(kj, sb, awk, du)
Tytuł od redakcji