Z perspektywy Brukseli
W sierpniu br. Komisja Europejska opublikowała ?Siódme sprawozdanie z wykonania dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG)?. Ewidentnie uwidacznia ono różnicę pomiędzy ?starymi? i ?nowymi? krajami członkowskimi w zakresie ochrony środowiska przed ściekami.
Sprawozdanie Komisji, przygotowywane dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów, stwierdza, iż starania państw tworzących Wspólnotę Europejską, mające na celu wykonanie postanowień omawianej dyrektywy, przyniosły znaczną poprawę w zakresie zarówno ilości oczyszczanych ścieków, jak i jakości ich oczyszczania. Efektem tego jest zdecydowanie lepsza jakość wody w Europie. Niestety, dyrektywy nie wykonano jeszcze w sposób pełny, czego pokłosiem są występujące problemy związane z pogorszoną jakością środowiska. Ale po kolei?
Wyraźny podział
Opracowanie obejmuje informacje dotyczące prawie 24 tys. miast, zamieszkiwanych przez ponad 2 tys. osób ?produkujących? zanieczyszczenia odpowiadające 615 mln mieszkańców. Niemal 18 tys. spośród tych miast zlokalizowanych jest na terenie 15 państw, które przystąpiły do Unii przed 2004 r., reszta znajduje się w pozostałych krajach. Trzeba przy tym nadmienić, że ocenę zgodności, czyli analizę stopnia wykonania wymagań dyrektywy przez poszczególne państwa, przeprowadzono dla 26 (spośród 28) członków UE. Wynika to z faktu, iż najmłodszy kraj czło...