W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska postawiła nowe wymagania przed podmiotami ubiegającymi się o wsparcie. Jest to efekt nie tylko nowych programów operacyjnych, ale również podejścia do pomocy publicznej.

Jednym z najważniejszych priorytetów nowego Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) jest gospodarka niskoemisyjna, czyli promowanie inwestycji mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla z powietrza. W tym zakresie, poprawy efektywności energetycznej i obniżania emisji gazów cieplarnianych, dysponujemy w naszym kraju bardzo dużym potencjałem rozwoju. Dostrzegalny jest on przede wszystkim w sektorze ciepłowniczym, infrastrukturze publicznej oraz mieszkalnictwie.

Kto nie chce wsparcia?

Spodziewaliśmy się, że można ubiegać się o dotacje na większość inicjatyw służących zwalczaniu niskiej emisji, będących ? bądź co bądź ? celem europejskiej polityki energetycznej. Niestety, po dokładnym przeanalizowaniu zatwierdzonych przez Komisję Europejską nowych programów wsparcia, czyli POIiŚ, regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz projektów dokumentów, które mają wdrażać nowe inicjatywy pomocowe, a nad którymi pracują obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Gospodarki, nie jest to już takie oczywiste.

W przypadku inwestycji w ciepłownictwie, czyli m.in. w sieci ciepłownicze oraz wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła systemowego, możliwość...