Wydarzenia
Przestrzeń miejska ? nowe oczekiwania
To hasło ogólnopolskiej konferencji naukowej ?III Forum Przestrzenie Miejskie?, która już 12 maja odbędzie się w Poznaniu. Jak podkreślają organizatorzy, Forum to spotkanie ?ponad podziałami? ekspertów, którzy w nieformalnej atmosferze podzielą się swoją wiedzą i stosowanymi rozwiązaniami w zakresie innowacyjnych procesów społecznych, gospodarczych i kulturowych, zachodzących w przestrzeniach miejskich. W ramach Forum odbędą się trzy panele dyskusyjne: ?Wyzwania XXI w.?, ?Nowe horyzonty? oraz ?W stronę społeczeństwa obywatelskiego?. Główne cele ?III Forum? to zbudowanie platformy wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia w przestrzeniach miejskich, ocena rozwiązań polskiej przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcji oraz wyznaczenie konkretnych zadań zapewniających rozwój społeczeństwa obywatelskiego jako współrządzącego przestrzenią miejską. Ponadto kluczowe będą ocena pozytywnych i negatywnych społecznych aspektów rozwoju i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, takich jak e-komunikacja, e-handel itp. w przestrzeni miejskiej oraz wskazanie najważniejszych działań, prowadzących do spełnienia wymogów zrównoważonego rozwoju miast i obszarów międzymiejskich oraz metodologii ich wdrażania. Koszt udziału w konferencji to 25 zł. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszenia są dostępne na stronie internetowej: www.forumprzestrzeniemiejskie.pl.
Zieleń miejska i remediacja na targach
W jakim stopniu zielono-błękitna infrastruktura w miastach wpływa na ich rozwój? Co zawierają przepisy dotyczące remediacji terenów zdegradowanych? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas imprezy POL-ECO-SYSTEM Silesia. Targi odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 20-22 kwietnia br. (wstęp bezpłatny).
W programie targów (drugiego dnia) zaplanowano konferencję ?Błękitno-zielona infrastruktura w miastach?, poświęconą znaczeniu roślinności oraz wód opadowych dla rozwoju miast. Głos zabiorą eksperci m.in. z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przedstawiciele miast oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas spotkania idea błękitno-zielonej infrastruktury zostanie omówiona m.in. w kontekście zrównoważonego rozwoju, ochrony bioróżnorodności oraz zmian klimatu. Nie zabraknie prezentacji nowych technologii oraz praktycznych rozwiązań, szczególnie w zakresie odnowy terenów zdegradowanych. Uzupełnieniem będzie problematyka finansowania tego typu inwestycji. Konferencja dedykowana jest jednostkom samorządu terytorialnego, urbanistom, architektom, projektantom zieleni i osobom zajmujących się ochroną środowiska. Udział, po rejestracji, jest bezpłatny.
Trzeciego dnia targów odbędą się warsztaty ?Nowe przepisy w remediacji terenów zdegradowanych ? wprowadzenie oceny ryzyka zdrowotnego?. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jakie zmiany nastąpiły w ustawie Prawo ochrony środowiska w odniesieniu do remediacji terenów zdegradowanych, jakie są etapy badań zanieczyszczonego terenu, jakie istnieją metody wyznaczania punktów badawczych na danym obszarze, jak interpretować wyniki oceny ryzyka zdrowotnego oraz jak wykorzystywać wyniki tej oceny w procesie w procesie decyzyjnym, związanym z remediacją zanieczyszczonych gleb.
Więcej na temat targów na: www.polecosilesia.pl.