Szklarnia miasta

Hiszpańsko-szwedzkie konsorcjum biur projektowych SelgasCano i Urban Design zostało zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt kompleksu biurowo-administracyjnego dla władz Sztokholmu. W obiekcie będzie się mieścić m.in. miejskie Biuro Planowania Przestrzennego. Zwycięski projekt nosi nazwę ?Drivhus?, co można przetłumaczyć jako ?szklarnia. Budynek powstanie w Söderstaden, czyli w dzielnicy Sztokholmu, która w ostatnich latach poddawana jest zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji. Zmianom przyświeca idea odejścia od typowej industrialnej przestrzeni miejskiej na rzecz bardziej humanistycznej, w której główną rolę odegra zieleń, otoczona budownictwem mieszkaniowym, sklepami i obiektami przeznaczonymi na działalność kulturalną. W założenia te wpisuje się ?Drivhus?, który stanie się nie tylko środowiskiem pracy dla 1800 pracowników miejskiego ratusza, ale będzie też miejscem spotkań urzędników, polityków i przedstawicieli opinii publicznej, chcących omawiać perspektywy rozwoju miasta. Projekt budynku może stanowić nową jakość, jeśli chodzi o budownictwo wielkoformatowe, tworzące przestrzeń użytkową wkomponowaną w naturalny park. Zieleń parkowa znajdzie się także wewnątrz kompleksu, a szczególną rolę odegra w konstrukcji zaawansowanej technologicznie fasady, wykonanej z tworzywa EFTE. Roślinność będzie w funkcjonować jakby ?pod jej skórą?, stając się integralną częścią systemu energetycznego i wentylacyjnego budynku.

(www.urbandesign.se)

 

Gigantyczne storczyki

Bardzo ciekawy przykład miejskiej sztuki współczesnej można zobaczyć w Nowym Jorku. Do 21 sierpnia gości wchodzących do Central Parku bramą południowo-wschodnią na placu Doris C. Freedman witać będą dwa gigantyczne storczyki. Instalacja autorstwa Isy Genzken dość dokładnie przedstawia parę tych popularnych kwiatów, z których każdy mierzy ok. 10 m. Pierwotnie ?Two Orchids? pokazywano podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 r., a Nowy Jork to drugie miejsce, gdzie można je podziwiać. Mimo zastosowania ciężkich, stalowych ram, artystce udało się oddać delikatność i wiotkość kwiatów. Umieszczając gigantyczne rośliny w wielkomiejskim krajobrazie w dość prosty sposób uzyskała efekt monumentalności. ?Wyrastające? wprost z kostki brukowej placu olbrzymie storczyki przyciągają wzrok przechodniów, będąc niewątpliwą ozdobą przestrzeni parku.

(www.publicartfund.org)

Agrokultura w tkance miejskiej

Za sprawą Réinventer Paris ? inicjatywy mającej na celu rozwój innowacyjnych projektów miejskich w stolicy Francji ? Paryż zyska aż 23 nowe budynki, które ożywią nieco już skostniały krajobraz. Jednym z nich będzie zaprojektowana przez Linę Ghotmeh z DGT Architects i pokryta drewnianą fasadą wieża mieszkalna w 13. dzielnicy miasta. Obiekt nazwany ?Réalimenter Masséna? powstanie w miejscu dawnej stacji kolejowej. Ten nowatorski projekt ma promować zrównoważony rozwój przez wykorzystanie agrokultury w tkance miejskiej, wspierającej tworzenie przestrzeni dla sztuki i kultury. Strukturę wieży tworzą rampy i połączone ze sobą powierzchnie, na których znajdą się liczne udogodnienia i atrakcje dla użytkowników. Budynek zostanie zwieńczony zielonym dachem, na którym będą uprawiane warzywa. Ogród ten stanie się też miejscem organizowania warsztatów edukacyjnych. W wieży znajdzie się także stołówka, w której serwowane będą posiłki i napoje przygotowane przy użyciu żywności pochodzącej od lokalnych, ekologicznych producentów. Masséna ma pełnić funkcję apartamentowca, jednak w zamyśle twórców będzie on zamieszkiwany głównie przez artystów, naukowców i kucharzy. Liczne tarasy i balkony zostaną obsadzone bujną roślinnością, na poziomie ulicy powstanie publiczna galeria sztuki, a także przestrzeń do organizowania różnego rodzaju imprez, warsztatów i seminariów.

(www.dgtarchitects.com)

Zielone nabrzeże

W leżącej na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego stolicy Angoli ? Luandzie ? zrealizowano wspaniałą koncepcję rewitalizacji nabrzeża. Projekt biura Costa Lopes Architects zwany ?Bay of Luanda Waterfront? ma stać się przyczynkiem do dalszych zmian urbanistyczno-architektonicznych w mieście, a jego forma wyznacza ich ogólny kierunek. Wraz z dynamicznym rozwojem Luandy nabrzeże stało się jego najważniejszą przestrzenią publiczną, a dzięki udanej rewitalizacji może szczycić się mianem nie tylko wizytówki miasta, ale i całego kraju. Obszar inwestycji to blisko 510 000 m2, ciągnących się na długości 3,5 km. Powstał deptak otoczony rozległym parkiem, stanowiącym największy teren rekreacyjno-wypoczynkowy w mieście. Przebudowa tego terenu zakładała nie tylko stworzenie nowej infrastruktury i mebli miejskich, ale obejmowała też nasadzenia drzew, krzewów i trawników. Zaplanowano także sieć ścieżek rowerowych i pieszych, zgrabnie wkomponowanych w istniejącą tkankę miejską. ?Bay of Luanda Waterfront? pełni też funkcję platformy interakcji społecznych i aktywności kulturalnej. Przygotowano tu miejsca do spotkań, odpoczynku oraz uprawiania sportu. W tym kontekście inwestycja stanowi symbol pozytywnych zamian społeczno-gospodarczych, jakie zachodzą w Angoli w ostatnich latach.

(www.costalopes.com)

Opracował Bartosz Zujewski