Wykup mieszkań komunalnych: prawo i praktyka polskich gmin
Gminy nie mają obowiązku wyprzedawania swoich zasobów lokalowych ani stosowania bonifikat dla najemców tych lokali. Zasady wykupu mieszkań komunalnych określają uchwały właściwych rad gmin, które wydawane są na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.)
W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.
Prawo pierwokupu dotychczasowego najemcy
Wynika to z art. 34 ust. 1 pkt 3 u.g.n. Procedura przygotowania mieszkania do sprzedaży (m.in. wycena mieszkania) i sama transakcja sprzedaży mogą trwać, w zależności od gminy, od kilku do kilkunastu miesięcy. Zgodnie z art. 34 ust. 4 u.g.n. dotychczasowego najemcę zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości. Warunkiem zachowania przez najemców pierwszeństwa do lokalu jest złożenie wniosku o nabycie nieruchomości przed upływem terminu określonego w zawiadomieniu oraz niezbędnych dokumentów (decyzja o przydziale najmu, umowa najmu, zaświadczenie o zameldowaniu, kserokopia dowodu osobistego) do właściwej komórki organizacyjnej odpowiadającej w gminie za lokale komunalne. Termin na złożenie wniosku, wskazany w ww. zawiadomieniu, nie może być krótszy niż 21 dni od momentu otrzymani...