Wielofunkcyjność zadrzewień
Obecny mechanizm kształtowania zadrzewień w Polsce z pozoru niczym nie różni się od tego, który funkcjonował dawniej. Powody zadrzewiania gruntów zmieniają się wraz z przemianami cywilizacyjnymi oraz stanem wiedzy z zakresu mnogości funkcji, które pełnią. Dlatego przy projektowaniu zadrzewień należy przede wszystkim określić cel ich wprowadzenia.
Od tego będą zależeć budowa, rodzaj i forma zadrzewień, których nieodzowną cechą jest wielofunkcyjność. Zadania, jakie pełnią, mogą być podzielone na trzy główne grupy: ochronne, produkcyjne i społeczno-kulturowe. Podział ten wynika z rodzaju zaspokajanych przez nie potrzeb ludzkich, a mianowicie: wymagań co do jakości środowiska, zapotrzebowania na produkty użytkowe oraz potrzeb duchowych człowieka1.
Zadaniem zadrzewień ochronnych jest m.in. poprawa stosunków wodnych, zabezpieczenie zlewni źródłowych, a także czystości wód oraz ochrona przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Mogą też kształtować środowisko zwierząt łownych i dzikich owadów zapylających. Wykorzystywane są do rekultywacji nieużytków poprzemysłowych, a nawet ochrony budynków przed wyziębianiem.
Różne formy zadrzewień przywodnych, śródpolnych oraz przydrożnych pełnią funkcje korytarzy ekologicznych. Niemałą rolę odgrywają zwarte, pasowe zadrzewienia przydrożne, ograniczające rozprzestrzenianie się ołowiu i innych toksycznych składników spalin. Działania zmierzające do produkcji drewna w zadrzewieniach, pr...