Merytorycznie w grodzie Kopernika

Naukowcy nie mają wątpliwości, że klimat na kuli ziemskiej gwałtownie się ociepla. Średnia temperatura powietrza w ostatnim stuleciu wzrosła niemal o jeden stopień Celsjusza. Tymczasem dobrze zaprojektowana i zdrowa zieleń miejska może w pewnym stopniu chronić nas przed postępującymi zmianami klimatycznymi, przyczyniając się do łagodzenia ich skutków dzięki temu, że schładza otoczenie, filtruje powietrze, zatrzymuje zanieczyszczenia pyłowe, pochłania hałas, retencjonuje wody opadowe i roztopowe oraz nadaje przyjemny charakter miejscom, w których ludzie mogą mieszkać i spędzać wolny czas. Ale co ważniejsze, tereny zieleni pochłaniają promienie słoneczne i jeden z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych, czyli dwutlenek węgla. Tym samym mogą w pewnej mierze uchronić nas przed niebezpiecznymi kataklizmami pogodowymi.

Nie wszyscy doceniają ten znaczny potencjał tkwiący w terenach zieleni. Nawet projektanci nie są bez winy. Niekiedy w imię wątpliwych efektów artystycznych projektują obiekty wymagające intensywnej, energochłonnej pielęgnacji, nadmiernie zużywające zasoby naturalne, naszpikowane gatunkami inwazyjnymi, niechroniące w odpowiednim stopniu wód opadowych, nieuwzględniające istniejących siedlisk, powodujące ich rozczłonkowanie, degradację i utratę. Z tego też względu kolejna odsłona konferencji z cyklu ?Zieleń Miejska ? Naturalne Bogactwo Miasta? odbędzie się w Toruniu w dniach 12-14 października pod hasłem: ?Tereny zieleni wobec zmian klimatu?. Organizatorem spotkania jest Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych oddział Toruń. Szczegóły wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: www.zielenmiejska.org.

 

Stwórz swój zielnik                     

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku ogłasza konkurs pn. ?Minieuroland inspiruje naturą?, który jest adresowany do wszystkich szkół podstawowych z terenu Dolnego Śląska. Główną ideą konkursu jest motywowanie uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie w nich poczucia estetyki oraz nauka szacunku do przyrody. Formuła konkursu promuje walory krajobrazowe i przyrodnicze ziemi kłodzkiej oraz Dolnego Śląska, co w znacznym stopniu podnosi atrakcyjność całego regionu. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu zielnika. Konkurs składa się z dwóch etapów i potrwa od października 2016 r. do końca marca 2017 r. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy uczniowie z klas I-VI. Technika wykonania pracy jest dowolna, co zapewnia wszystkim uczniom równe szanse. Nagrody zostały przewidziane w trzech kategoriach konkursowych: praca indywidualna, praca klasowa oraz praca szkolna, aby zaangażować w projekt jak największą liczbę osób.

Minieuroland jest kompleksem rekreacyjno-edukacyjnym, który łączy park miniatur z przepiękną architekturą terenów zieleni, tworzących arboretum. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej: http://minieuroland.pl/.