Tereny zieleni zajmują w Kolonii ponad 12 tys. ha (z czego 56% to lasy), a na zarządzanie nimi przeznacza się, bagatela, 57 mln euro w skali roku. Co ciekawe, aż 40% z nich stanowią obszary chronione. O czym Judycie Więcławskiej opowiada Ing. Rita Höppner z Zakładu Pielęgnacji Krajobrazu i Terenów Zieleni z Kolonii.

 

W trakcie czerwcowej wizyty w Katowicach, gdy uczestniczyła Pani w konferencji tamtejszego Zakładu Zieleni Miejskiej, wspomniała Pani, że w Kolonii spora część terenów to obszary chronione. Zastanawia mnie, czy i w jakim stopniu Państwo udostępniają je mieszkańcom.

Mamy dwa typy takich obszarów chronionych: rezerwaty przyrody oraz tereny, które służą, oczywiście, ochronie środowiska, ale również wypoczynkowi, pełniąc przy tym ważne funkcje, takie jak ochrona klimatu czy gleby. Do takich miejsc zaliczamy przykładowo zewnętrzny zielony pierścień wokół Kolonii, a także tereny nad brzegiem Renu.

Obszary zasiedlone szczególnymi gatunkami roślin i zwierząt wymagają jednak większej ochrony. To rezerwaty, które zajmują 9% powierzchni miasta (w Kolonii mamy 22 rezerwaty). W zależności od miejsca, ich stopień dostępności dla mieszkańców się różni. Występują obszary ściśle chronione, do których wstęp jest zabroniony, ale także takie, do których wstęp jest możliwy, ale na określonych zasadach ? zakaz zrywania roślin, poruszanie się po wyznaczonych ścieżkach czy prowadzenie psów na smyczy, b...