?Ogrody. Historia architektury i sztuki ogrodowej?

A. Różańska, T. Krogulec, J. Rylke

Wydawnictwo SGGW

Autorzy książki ukazują w niej zarys zarówno europejskich, jak i polskich tradycji architektury oraz sztuki ogrodowej w kontekście przemian społeczno-ekonomicznych. Publikację podzielono na trzy działy. W pierwszym z nich przedstawiono zależności, jakie zawsze istniały między poszczególnymi dziedzinami życia społecznego a twórczością artystyczną, którą było kształtowanie natury wg panujących idei. Szczególną uwagę zwrócono na przemiany relacji między domem a ogrodem jako najbliższym środowiska człowieka oraz na rolę miast jako jednostek osadniczych i ewoluujących organizmów urbanistycznych. Drugi rozdział zgłębia historię europejskiej sztuki ogrodowej, uwzględniając przy tym przemiany kompozycji ogrodowej oraz główne przyczyny i konsekwencje zmian. Z kolei ostatni rozdział ukazuje swoistą metamorfozę formy w architekturze i sztuce ogrodowej. Publikacja jest szczególnie polecana osobom studiującym historię architektury i sztuki ogrodowej.

?Poradnik ogrodnika. Choroby i szkodniki roślin?

M. Mazik

Wydawnictwo Dragon

Broszura zawiera szereg rad pomocnych w walce z powszechnymi chorobami i szkodnikami roślin. Jak zaznacza we wstępie autor ? chorób i szkodników nie da się całkowicie wyeliminować z ogrodu, można jednak znacznie ograniczyć ich występowanie. Każdorazowo trzeba jednak umiejętnie rozpoznać patogeny lub szkodniki, co zwiększy skuteczność przeprowadzanych działań.

W publikacji omówiono powszechne choroby i szkodniki, zwrócono uwagę na problemy związane z niedoborem składników pokarmowych, wskazano naturalne i chemiczne metody walki z pojawiającymi się problemami, a także sposoby radzenia sobie z nieproszonymi w ogrodzie gośćmi ? kretami, ślimakami i ptakami. Przedstawiono również rolę owadów pożytecznych i występowanie galasów. Opisy wzbogacono dokładnymi fotografiami.

 

?Ogrodzenia. Przepisy budowlane, wzory, realizacja?

P. Ziarko

Wydawnictwo Arkady

Bogato ilustrowana publikacja zapozna czytelnika nie tylko z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi wznoszenie nowych i przebudowywanie istniejących ogrodzeń, ale przede wszystkim z formami architektonicznymi płotów, ich stosowaną wysokością i materiałami, z których są wykonywane. Pokaźną część książki stanowią więc opisy ogrodzeń: kamiennych, murowanych, prefabrykowanych, drewnianych, metalowych, leśnych, ale także ogrodzeń specjalnych (drut kolczasty, gabiony), zapór ruchomych i żywopłotów.

Dość przewrotnie w przedmowie autor zauważa, że na zachodzie i północy Europy bywa, że posesje nie są w ogóle wydzielane płotami, a podobny trend powoli staje się widoczny w Polsce. Ponadto coraz częściej doceniamy widoki poza terenem naszej działki i nie przesłaniamy ich wysokimi, pełnymi ogrodzeniami czy ? o zgrozo ? posadzonymi w rzędzie, przylegającymi do siebie tujami.