Dbałość o zagospodarowanie zielenią przestrzeni miejskiej jest szczególnie istotna ze względu na liczne ograniczenia środowiskowe, urbanistyczne i industrialne. Nie brakuje publikacji na temat roślin sprawdzających się w warunkach miejskich, lecz jeszcze niewiele uwagi poświęca się temu, jak zieleń ma służyć mieszkańcom.

Obecnie coraz częściej pojawiają się w naszych miastach cieszące oko skwery, ale czy tylko taką funkcję powinny one spełniać? Każdy projekt, oprócz walorów estetycznych, powinien uwzględniać przeznaczenie danego miejsca. Wszyscy doskonale wiedzą, że parki miejskie służą również do wypoczynku i rekreacji. A co z niewielkimi przestrzeniami? Czy skwery mają być tylko oglądane? A co z odwieczną walką o miejsca parkingowe w miastach? Dylemat ?krzewy czy parkingi? niezmiennie budzi wiele emocji.

Wspólnoty lub władze miast proszą o zaprojektowanie układu zieleni. W teorii wszystko wygląda pięknie. Jednak, jak wiemy, podstawowym kryterium wyboru projektanta jest cena. Doświadczony specjalista ceni swoją wiedzę, w związku z czym przegrywa przetargi i pojawiają się całe połacie irg i jałowców, które nierzadko sadzone bez wymiany podłoża są w słabej kondycji. Taka sytuacja utwierdza społeczeństwo w przekonaniu, że wydawanie pieniędzy na zieleń w przestrzeni publicznej mija się z celem.

Warto przypomnieć sobie ideę miasta ogrodu Ebenezera Howarda i przywrócić zieleń dla mieszkańców. Może już c...