Ceny wody i ścieków w Polsce na podstawie ankiety Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”
Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? przeprowadziła coroczną ankietę na temat cen i stawek opłat za wodę i ścieki. W tym roku otrzymano 231 odpowiedzi, dodatkowo Izba zebrała dane z 358 gmin, co umożliwiło analizę łącznie 589 różnych taryf.
Spośród przedsiębiorstw objętych badaniem 467 przedsiębiorstw (79,3% biorących udział w ankiecie) to spółki prawa handlowego, wśród których 20 (4,3%) to spółki akcyjne, natomiast pozostałych 446 (95,7%) to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakłady budżetowe, których było 105, stanowią 17,8% ankietowanych. W 16 przypadkach (2,7%) działalnością wod-kan zajmowały się bezpośrednio urzędy gmin oraz zanotowano jeden przypadek prowadzenia działalności wodociągowo-kanalizacyjnej przez spółkę wodną (0,2%). Badane firmy dostarczały wodę i odprowadzały ścieki w sumie w 766 gminach, czyli w 30,9% spośród 2479 gmin w kraju.
Na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ankietowane przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne można stwierdzić, że najczęstszym trybem wdrażania taryfy była uchwała rady gminy/miasta, która wystąpiła w 63,8% przypadków. W 22,3% przypadków taryfy wdrożono na podstawie art. 24 ust. 8 (brak uchwały) ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przedłużenie nastąpiło w 13,8% przypadków.
Ceny zróżnicowane w całym kraju
Ceny wody i ścieków ustalane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zawsze są kwestią indywid...