Spełnienie założeń circular economy nie będzie łatwe
System gospodarki odpadami w Austrii stawia ten kraję w czołówce państw legitymujących się obecnie najwyższymi poziomami recyklingu i odzysku odpadów komunalnych w Unii Europejskiej. Jakie czynniki na to miały wpływ mówi dr Johann Mayr.
Jakie czynniki wpływają na to, że Austria osiąga tak dobre rezultaty w gospodarce odpadami? Jak oceniają Państwo czy Austria z łatwością zrealizuje cele zawarte w pakiecie Circural Economy Package dotyczącego recyklingu i odzysku odpadów na poziomie 65% do 2030 r.?
Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia, protesty przeciwko budowie nowych składowisk odpadów spowodowały konieczność podjęcia zmian prawnych w gospodarce odpadami w Austrii. Na podstawie przeprowadzonych analiz i opracowań zdecydowano o przekazaniu części obowiązków spoczywających, wcześniej na gminach do kompetencji ministerstwa federalnego. Do ustawodawstwa austriackiego wprowadzono normy prawne takie jak: ustawa o federalnej gospodarce odpadami (1990 r.), ustawa o funduszu rekultywacji składowisk odpadów (1991 r.), wymagająca od każdego wysypiska dokonywania wpłat na fundusz; rozporządzenie w sprawie selektywnej zbiorki odpadów komunalnych (1992 r.), wymóg odrębnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych (1991 r.), rozporządzenie o opakowaniach (1993 r.), wprowadzające odpowiedzialność wytwórcy za opakowania. W 1996 r. weszło w życie rozporządzenie o składowiskach zakazujące od 2004 r. składowania na składowiskach odpadów o ...