Jedną z kluczowych wartości występujących w systemie planowania przestrzennego jest ład przestrzenny. W praktyce dosyć często można spotkać się z dyskusją nad tym, czym on naprawdę jest i kiedy znajduje realne zastosowanie.

Kwestie te stają się szczególnie ważne w kontekście dyskusji nad zmianami prawa zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ład przestrzenny stanowi podstawę działań planistycznych. W art. 2 pkt 1 ustawy zamieszczono jego definicję, według której jest to takie ukształtowanie przestrzeni, które tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w uporządkowanych relacjach uwarunkowania oraz wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i kompozycyjno-estetyczne. Obok ładu przestrzennego drugą podstawową wartością w planowaniu przestrzennym będzie zrównoważony rozwój.
 

W opinii ekspertów
Doprecyzowanie tego, czym jest ład przestrzenny, może sprawiać liczne wątpliwości. Dlatego dla jego pełnego poznania wskazane jest odwołanie się do wiedzy specjalistycznej z tego zakresu. Śleszyński wskazuje, że ład przestrzenny oznacza pożądany stan zagospodarowania przestrzennego, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym podnoszenia jakości życia, oraz z wymogami racjonalności i efektywności działalności ludzkiej1. Autor wyróżnia zróżnicowane wskaźniki zagospodarowania i ładu przestrzennego. Warto w tym miejs...