PPP w sektorze wod-kan
W ostatnich latach (2009-2016) na 397 ogłoszeń podpisane zostały zaledwie 124 umowy partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, z czego 6% dotyczyło działań związanych z branżą wodociągowo-kanalizacyjną.
Przyczyny tak niskiej skuteczności działań sektora PPP i próby naprawy tej sytuacji omówiono podczas seminarium dotyczącego partnerstwa publiczno-prywatnego w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, które miało miejsce w siedzibie Ministerstwa Rozwoju 20 stycznia br.
? Wśród najczęstszych błędów popełnianych w dążeniu do współpracy w formule PPP zaliczamy brak rzetelnego przygotowania projektów PPP, nadmierne oczekiwania podmiotów publicznych w stosunku do partnerów prywatnych oraz brak korzystania z usług profesjonalnych, doświadczonych doradców zewnętrznych ? wyliczała Irena Herbst, reprezentująca Fundację Centrum PPP.
Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju, zaprezentował specyfikę sektora partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce oraz plany rządu dotyczące rozwoju tego rynku. ? Widząc słabości rynku PPP i fakt, że niewystarczająco dynamicznie się rozwija, w dokumencie ?Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?, który jest obecnie zatwierdzany, rząd wskazuje m.in. na działania prowadzące do wzrostu efektywności wydatków publicznych w zakresie dostarczania wysokiej jakości usług publicznych i infrastruktury publicznej ? wyjaśniał dyrektor Szaciłło.
Na zaproszenie organizatorów ? Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej CCIFP ? do Warszawy przybyło liczne grono przedstawicieli sektora wod-kan. Wydarzenie odbywające się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz przy współpracy takich partnerów jak Saur Polska oraz firma Dentons było także okazją do zapoznania się z problematyką PPP podczas realizacji zadań użyteczności publicznej.
Martyna Matuszczak