Gdynia zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających postrzegana jest jako miasto zielone. Nasuwa się pytanie, czy na taką opinię wpływa rozległa otulina Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, czy też dobrze zaplanowana i bujna roślinność w centrum? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, przeprowadzono badania terenowe w gdyńskim Śródmieściu.

 

Choć Gdynia stanowi dobry przykład dla polskich, rozwijających się miast, należy prześledzić, czy dobór gatunków i odmian drzew po latach ich życia w specyficznym ekosystemie miasta okazał się trafny. Idąc tokiem rozumowania Janusza Bogdanowskiego, należy bowiem stale analizować i dostosowywać wszelkie działania krajobrazowe do zachodzących w mieście zmian: ? Punkt wyjścia do planowania i projektowania architektury krajobrazu stanowią plany przestrzenne. One to, dając ogólną lub szczegółową dyspozycję do zagospodarowania terenu, są jednocześnie wytycznymi do kształtowania architektury krajobrazu. Mówiąc ogólnie ? problem planowania stref zurbanizowanych wymaga permanentnego (?kroczącego?) planowania i projektowania krajobrazu, nie zaś poprzestawania na sztywnej realizacji raz ukończonych i zatwierdzonych planów.

Rola zieleni wysokiej jest zdewaluowana w stosunku do jej rzeczywistego znaczenia. Tymczasem jest ona jednym z głównych czynników miastotwórczych, kształtuje bezpośrednio charakter miasta i wpływa na komfort życia jego użytkowników. B...