Regulacje prawne dotyczące ASF
Dotychczasowe działania, o których więcej można przeczytać w pierwszej części artykułu opublikowanej w wydaniu kwietniowym, rozmaitych instytucji zaangażowanych w walkę z afrykańskim pomorem świń, niestety, nie zapobiegły rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. W celu walki z chorobą należy przede wszystkim wdrożyć skuteczne przepisy prawne.
Od 2011 r. w pasie przygranicznym o szerokości 40 km wzdłuż granicy północnej z Obwodem Kaliningradzkim i granicy wschodniej z Litwą, Białorusią i Ukrainą, obejmującym części województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego, prowadzone są badania laboratoryjne dotyczące występowania ASF.
Od 2014 r. badania nad afrykańskim pomorem świń (African Swine Fever, ASF) były prowadzone zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem ASF oraz poszerzenie wiedzy na temat ryzyka wystąpienia tej choroby na terytorium kraju1. Były one dalej kontynuowane zgodnie z nowym programem wprowadzonym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2014 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ?Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie?2. Program ten obowiązywał także w latach 2015-2018, jednak, jak widać, jego wykonanie nie było wystarczają...