Sposoby przechowywania energii cieplnej
Lata temu popularnym sposobem w Polsce były przeróbki węglowych pieców kaflowych na elektryczne. W tańszej, nocnej taryfie cegły szamotowe ogrzewał prąd, ciepło oddawały za dnia. Potrzebę magazynowania energii cieplnej odczuwa każdy, w skali mikro i makro. Dlatego rozwijają się coraz potężniejsze i sprawniejsze sposoby magazynowania ciepła, także na skalę przemysłową.
W przypadku energii cieplnej opracowano, jak dotąd, kilka metod, które odznaczają się różną skutecznością.
Dlaczego warto?
Proces akumulacji energii tego typu jest niezbędny z uwagi na kilka czynników. Po pierwsze, należy mieć na uwadze zmienne w czasie zapotrzebowanie na ten rodzaj energii. Przybiera ono na sile przede wszystkim w godzinach porannych i wieczornych (podobnie jak ma to miejsce w przypadku energii elektrycznej). Po drugie, istotne jest wzięcie pod rozwagę względów ekonomicznych. Magazynowanie pozwala na swego rodzaju oszczędność paliwa, która obecnie, przy jego historycznie wysokich cenach, coraz częściej okazuje się być niezwykle istotna.
W ślad za oszczędnością paliwa podąża troska o środowisko naturalne. Polega to w tym wypadku na możliwości zużycia mniejszej ilości paliwa, a co za tym idzie, doprowadzeniu do mniejszych emisji oraz osłabianiu nacisku na wzmożone wydobycie. Po trzecie, nie można zapominać, iż en...