Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Śląski głos na COP27: „Więcej swobody dla samorządów”

Śląski głos na COP27: „Więcej swobody dla samorządów”
Bartłomiej Leśniewski
17.11.2022, o godz. 13:04
czas czytania: około 2 minut
0

Wiele spraw związanych z kryzysem klimatycznym odbywa się na poziomie samorządów; dlatego miasta i regiony powinny być uwzględnione w procesie przeciwdziałania zmianom klimatu, mając w tej materii znacznie więcej swobody niż dotąd - mówił podczas COP27 marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Śląski marszałek jest delegatem Europejskiego Komitetu Regionów na trwający w Egipcie szczyt klimatyczny ONZ. Chełstowski był uczestnikiem toczącego się w ramach Szczytu Dialogu na temat Klimatu i Energii.

Z nami skuteczniej

– Gdyby samorządy naprawdę miały kompetencje do wdrażania zmian, ich rola byłaby wpisana w poszczególne polityki i ustawy, a także gdyby było finansowanie na wspieranie neutralności klimatycznej w ramach samorządów, zmiany byłyby skuteczniejsze – przekonywał marszałek.

– Żeby realizować ambitne cele klimatyczne, postulujemy, aby regiony miały wpływ na ich realizację i aby otrzymywały na to finansowanie – dodał.

Chełstowski ocenił, że województwo śląskie, jako największy region węglowy w Europie, ma tu do odegrania dużą rolę. -Dla regionów takich jak Woj. Śląskie pilnym zadaniem jest jak najszybsze stworzenie alternatyw rozwojowych w celu złagodzenia skutków transformacji w wymiarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym – podkreślił szef regionalnego samorządu.

Co zamiast węgla

Taką alternatywę – jak wskazał marszałek – regionalne władze na Śląsku starają się tworzyć m.in. w energetyce, informatyce, medycynie, zielonej gospodarce i przemysłach wschodzących.

– Powinien temu także towarzyszyć ułatwiony dostęp do technologii i wiedzy z myślą o wspieraniu powszechnego stosowania rozwiązań adaptacyjnych – dodał marszałek województwa.

Zaakcentował wyjątkową pozycję regionów i miast jako siły napędowej działań na rzecz klimatu na szczeblu lokalnym, a także gotowość do współpracy z instytucjami europejskimi i stronami Porozumienia Paryskiego dla realizacji zakładanych celów klimatycznych.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024