Kolejny problem to trudności z interpretacją ilości celów zaopatrywania w wodę i wysokości stawek opłat za usługi wodne.
– Branża zmaga się też z trudnościami dotyczącymi pozwoleń wodno-prawnych na wyloty ścieków z kanalizacji ogólnospławnej, czyli na tak zwane przelewy burzowe, a dotyczy to 106 systemów kanalizacji ogólnospławnej w Polsce – mówi dr inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Wdrażanie unijnych dyrektyw
Następna sfera zagrożeń, na które zwraca uwagę Przewodniczący Rady IGWP, to problemy z wdrożeniem dyrektywy dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Bardzo nieodległa jest też perspektywa nowelizacji dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych
– Do poważnych kwestii wymagających wytężonej pracy nad ich rozwiązaniem, zaliczę też szybko kurczące się vacatio-legis w zakresie wejścia w życie nowych przepisów rządowego Rozporządzenia o stosowaniu komunalnych osadów ściekowych – wyjaśnia dr inż. Tadeusz Rzepecki. – A jeśli do tego wszystkiego dodamy też bieżące problemy wynikające z braku możliwości należytego finansowania zadań z zakresu zapewnienia zaopatrywania w wodę odpowiedniej jakości pod względem jej parametrów, kosztów utrzymania fachowej kadry w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych, a także finansowania działań na rzecz stricte, zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości dostaw wody i właściwego oczyszczania ścieków – co dotyczy wielu przedsiębiorstw – to w skrótowym tylko zarysie, otrzymamy obraz skali zadań i zagrożeń przed którymi stoi branża wodno-kanalizacyjna.
Stawką jest tu, w wielu przypadkach utrata płynności finansowej lokalnych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.
Gdzie szukać rozwiązań?
Światełka w tunelu dr inż. Tadeusz Rzepecki, upatruje natomiast w integracji i konsekwentnym działaniu organizacji branżowych, takich jak np. IGWP, a w także odejściu od politycznego klucza wydawania decyzji w sprawie zmian w wysokości taryf za wodę i ścieki.
Powyższe tezy, dr inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, wygłosił podczas pierwszego dnia, dwudniowej 20. Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Technicznej pn. Woda, Ścieki, Człowiek, Środowisko, która odbywa się właśnie w Licheniu Starym (województwo wielkopolskie).
Dodajmy też, że Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” obchodzi obecnie 30-lecie swojej działalności.
MPWiK Piekary Śląskie. Bez podwyżki cen nie będzie oczekiwanych inwestycji
Komentarze (0)