Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

In-house, tak czy nie? Ring wolny, zapraszamy do Zakopanego

In-house, tak czy nie? Ring wolny, zapraszamy do Zakopanego
Bartłomiej Leśniewski
22.08.2023, o godz. 8:54
czas czytania: około 3 minut
0

Nie ma sporu, który w ostatnich miesiącach mocniej rozgrzewałby emocje branży odpadowej niż spór o stosowanie in-house. Zainteresowanych tematem zaprosiliśmy do debaty w formule „ring” do Zakopanego. Zaproszenie przyjęto – walka na argumenty odbędzie się 5 września, prawie w samo południe, o 12.05.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podczas Ringu, który będzie miał miejsce w trakcie 27. konferencji Kompleksowa gospodarka odpadami – zjazd branży gospodarki odpadami zderzymy ze sobą dwa podejścia do realizacji usług związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów: wolnorynkowe i podejście, w którym to gmina decyduje się na bezprzetargowe zlecenie zadań dotyczących gospodarki odpadowej firmie samorządowej.

O debacie

Podczas debaty przyjrzymy się temu komu opłaca się in-house, kto na nim traci, czy jest tańsza, bardziej efektywna alternatywa dla wolnej konkurencji, jakie problemy rozwiązuje a jakie stwarza.

Uczestnikami debaty będą Agnieszka Fiuk (Izba Branży Komunalnej), Anna Specht-Schampera (SDZLEGAL Schindhelm), Konrad Różowicz (Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna) i Krzysztof Sikora (Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze). Debatę poprowadzi Tomasz Szymkowiak (Przegląd Komunalny, Abrys).

Argumenty Agnieszki Fiuk

Z jakimi argumentami przyjdą uczestnicy? Już dziś możemy uchylić rąbka tajemnicy. Poniżej stanowisko Agnieszki Fiuk:

„In house”, który zgodnie z założeniami unijnymi ma być instrumentem ekstraordynaryjnym i zabezpieczeniem sytuacji, w których rynek danych usług nie istnieje, w Polsce wykorzystywany jest powszechnie, w sposób całkowicie sprzeczny z tymi założeniami. Pamiętajmy, że co do zasady priorytetem w zamówieniach publicznych jest wzmacnianie rynku wewnętrznego, a model zamówień wewnętrznych ma być odpowiedzią na sytuacje kiedy zamówienia nie można udzielić na zasadach rynkowych, konkurencyjnych . Wypaczeniem jest więc wdrażanie takiego modelu udzielania zamówień publicznych, w sytuacji kiedy na rynku funkcjonują podmioty zainteresowane i zdolne do realizacji zleceń.

Wielokrotnie słyszymy, że „in house” ma być odpowiedzią na wysokie ceny lub monopol – tymczasem właśnie in house jest najkrótszą drogą do tego żeby na finale było drogo i byle jak, bo in house to najgorszy z monopoli – przymusowy, bezterminowy i w zasadzie nieodwracalny”.

Argumenty Konrada Różowicza

Swojej adwersarce odpowiada Konrad Różowicz:

„Zobowiązanie gmin do jak najlepszego zorganizowania lokalnych systemów gospodarki odpadami musi być powiązane z posiadaniem przez nie swobody decyzyjnej. W skutek szeregu nowelizacji u.c.p.g. była ona ograniczana poprzez ustawową unifikację reguł na podstawie, których mają funkcjonować wszystkie systemy. Jedynym wyraźnym odstępstwem od tego trendu, było dozwolenie, z dniem 1 stycznia 2017 r., na stosowanie kontraktowej formuły zamówień wewnętrznych przy zapewnieniu odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych.

Rozwiązanie to nie tylko pozostaje w zgodności z regulacjami unijnymi, lecz koresponduje z ogólną swobodą organizatorską gmin wynikającą z u.g.k. Oparcie systemu odpadowego na działalności własnej spółki, nie tylko zwiększa kontrolowalność operatora, pozwala na ograniczenie zbędnych wydatków (np. na systemy informatycznego śledzenia wykonawcy), ale również pozwala na długofalowe zarządzanie tym systemem w warstwie wykonawczej, realizacyjnej i inwestycyjnej.

Najgłośniejszy głos niezadowolenia z zamówień in-house płynie od podmiotów prywatnych, dla których zamówienia in-house stanowią konkurencyjną metodę realizacji zadań, ograniczającą gwarancję dostępu do odpadowego tortu – jest to w pełni zrozumiałem z perspektywy biznesowej, ale nie może być kluczowe dla oceny i kreowania rozwiązań systemowych”.


27. konferencja Kompleksowa gospodarka odpadami – zjazd branży gospodarki odpadami odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 5-7 września 2023 w Bachleda Hotel Kasprowy w Zakopanem oraz online.

Jest to największe wydarzenie w branży. W ubiegłym roku stacjonarnie i online uczestniczyło w nim ponad 600 uczestników i ponad 50 Patronów i Partnerów.


27. Konferencja Kompleksowa gospodarka odpadami


Oto z kim spotkamy się podczas 27. Konferencji Kompleksowa gospodarka odpadami

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024