– Woda w Nacynie przybrała biały kolor i zaczęła się pienić – informuje Agnieszka Skupień
rzecznik prasowy UM Rybnik (woj. śląskie). – Niepokojące zjawisko zauważono na wysokości ulicy Daszyńskiego i Wierzbowej, czyli w rejonie miejskich bulwarów. Dodam, że o zdarzeniu poinformowani zostali strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta Rybnika, w ramach którego funkcjonuje Referat Ekologii, Referat Zarządzania Kryzysowego, dyżurny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Zamontowano rękawy sorpcyjne
W ramach podjętych działań strażacy PSP założyli w newralgicznych miejscach rzeki rękawy sorpcyjne wychwytujące zanieczyszczenie.
Pracownik WIOŚ pobrał próbki wody do badania. Strażacy prowadzą też kontrole w miejscu zdarzenia.
Droga dla rowerów i rekreacja
Nacyna to struga o długości 17,68 km, która jest lewobrzeżnym dopływem rzeki Rudy, z którą łączy się za zaporą Zalewu Rybnickiego.
Źródło strugi Nacyny znajduje się w Pszowie w powiecie wodzisławskim, a w dalszym biegu ciek ten przepływa przez Rydułtowy i Rybnik.
W samym Rybniku, wzdłuż Nacyny przebiega chodnik i droga dla rowerów. Znajdują się tam również tereny rekreacyjne.
Mocno zasolone wody
Warto też wiedzieć, że już wcześniej, ze względu na duże zasolenie wód cieku oraz jego zanieczyszczenie, zdecydowano się na skanalizowanie wód Nacyny pod Zalewem.
Nacynę zalicza się także do kategorii najbardziej zasolonych cieków w Polsce.
Problem z nutriami amerykańskimi
Ciekawostką jest również to, że w 2016 roku, w Rybniku nad brzegami Nacyny, zamieszkały nutrie amerykańskie. Zwierzęta te szybko stały się lokalną atrakcją.
W efekcie, dokarmiana przez mieszkańców populacja zwierząt zaczęła, w niekontrolowany sposób, rozprzestrzeniać się na okoliczne tereny.
Nutrie są gatunkiem inwazyjnym i stanowią zagrożenie dla lokalnego ekosystemu, a także brzegów rzeki.
Komentarze (0)