Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kraków. MPK wymieni baterie w starszych autobusach elektrycznych, by zwiększyć ich zasięg

Kraków. MPK wymieni baterie w starszych autobusach elektrycznych, by zwiększyć ich zasięg
pap/jw
06.02.2024, o godz. 11:11
czas czytania: około 2 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło przetarg na wymianę baterii w 20 starszych autobusach marki Solaris z 2017 roku. Modyfikacja ma na celu zwiększenie zasięgu pojazdów na jednym ładowaniu do co najmniej 150 km.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak wyjaśnił w poniedziałek rzecznik MPK Marek Gancarczyk, ogłoszony przetarg dotyczy przeprowadzenia tzw. retrofitu baterii, czyli modyfikacji instalacji, których celem jest podniesienie parametrów baterii elektrycznych w 20 autobusach z 2017 roku (17 autobusów o długości 12 m i trzy przegubowe).

Retrofit baterii w MPK

– Autobusy są eksploatowane od siedmiu lat, tym samym pojemność baterii, w które zostały wyposażone, uległa zmniejszeniu. Od tego czasu nastąpił także znaczy rozwój technologii bateryjnej i dzisiaj jest ona znacznie wydajniejsza niż jeszcze kilka lat temu – wyjaśnił przedstawiciel przewoźnika.

Zgodnie z warunkami zamówienia po wymianie baterii zasięg autobusów elektrycznych na jednym ładowaniu ma wynieść co najmniej 150 km. Pojazdy mają zostać wyposażone także w rozwiązania technologiczne pozwalające na osiągnięcie wyższych parametrów użytkowych baterii, tj. zdolności magazynowania energii elektrycznej co najmniej 210 kWh dla autobusu Solaris U12E i co najmniej 280 kWh dla autobusu Solaris U18E.

Oprócz tego wykonawca będzie musiał przeprowadzić m.in. montaż dodatkowej niezbędnej instalacji elektrycznej niskiego i wysokiego napięcia oraz aktualizację oprogramowania zarządzania procesem ładowania. Wprowadzane modyfikacje muszą uwzględniać dwa rodzaje ładowania baterii – przez wtyczkę i pantograf (zarówno ładowanie wolne, jak i szybkie).

Jak przekazano, retrofit baterii został zaplanowany na najbliższe cztery lata, a wykonawca będzie miał maksymalnie sześć tygodni na prace przy jednym autobusie (poza pierwszym autobusem, na który przewidziano 12 tygodni). Gwarancja na wykonane prace wyniesie trzy lata.

Zwiększanie efektywności autobusów elektrycznych

– To kolejne już działanie MPK w Krakowie, którego celem jest zwiększenie efektywności autobusów elektrycznych – ocenił rzecznik i wskazał, że przewoźnik planuje również budowę nowych stacji do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych, które będą zlokalizowane w różnych punktach miasta.

Obecnie krakowskie MPK eksploatuje 121 autobusów elektrycznych. Wszystkie nowe elektryki, poza pierwszymi czterema – wskazano – zostały pozyskane przy współfinansowaniu ze środków unijnych lub krajowych. Wartość zakupu wszystkich autobusów elektrycznych wyniosła 323 mln zł netto, z czego niemal 250 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Elektromobilność
css.php
Copyright © 2024