Jak poinformował we wtorek, 5 marca br., prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, NFOŚiGW wydał pozytywną decyzję w sprawie przyznania dotacji z przeznaczeniem na wykonanie odwiertu geotermalnego w mieście.
Ponad 14 mln dofinansowania
– Dzięki temu miasto ma otrzymać ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wykonanie prac polegających na sprawdzeniu dostępności wód geotermalnych w Kaliszu – wyjaśnia prezydent Kalisza. – Zgodnie z decyzją NFOŚiGW, prace będą prowadzone na polanie przy kompleksie basenów Aquapark w latach 2024-2025. W tym miejscu rozpoczniemy wiercenie pionowego otworu na głębokość 1700 metrów – dodaje prezydent Kinastowski.
Jak wyjaśnia prezydent, źródła geotermalne to nie tylko ciepła i lecznicza woda do basenu, a przede wszystkim tania i czysta energia do wykorzystania w domach. Będzie to miało znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i inwestycyjny miasta.
Regionalna „dolina ciepła”
Podobnego zdania jest profesor Jacek Zimny z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, który podkreśla, że w dużej części Polski stosunkowo płytko, czyli na głębokości około dwóch kilometrów, znajdują się duże złoża wód geotermalnych, które można wydobywać i wykorzystywać. A linię Poznań-Konin-Kalisz-Sieradz uczony nazywa wręcz: “doliną ciepła”.
O tym, że Kalisz położony jest w rejonie obfitującym w źródła geotermalne mówiono od dawna. Do tej pory brakowało jednak jednoznacznego potwierdzenia. Teraz może się to zmienić.
– Na tę informację czekaliśmy długo, ale warto było przez wiele lat opracowywać projekty, dokumenty i analizy – cieszy się prezydent Kalisza. – Warto było złożyć wniosek do NFOŚiGW, by w końcu powiedzieć “mamy to!”. Wykonamy w Kaliszu odwiert geotermalny, by sprawdzić dostępność wód geotermalnych pod naszym miastem. Wszystko po to, aby oszacować parametry tej wody. Liczymy na to, że uda się u nas odkryć gorące źródła, a znajdująca się w nich woda będzie wykorzystywana do ogrzewania domów oraz do celów rekreacyjnych.
Przykład płynie z Uniejowa
W tym kontekście prezydent Kalisza przytacza przykład pobliskiego Uniejowa. W tym, leżącym zaledwie 50 kilometrów od Kalisza mieście od kilkunastu lat eksploatuje się złoża gorącej wody.
W Uniejowie realizacji przedsięwzięcia dopomogły działania firmy poszukującej ropy naftowej i gazu ziemnego, która natrafiła na gorące źródła wody. Odkrycia tego dokonano w 1978 r.
Krok ku inwestycjom
Teraz podobną szansę zyskuje Kalisz. Dodajmy, że przyszła geotermia to w Kaliszu żywy temat. Również z wyborczymi konotacjami. Dowodem tego jest artykuł pt.: „Kalisz na geotermalnych złożach. Czy ruszą inwestycje?”
Komentarze (0)