Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

RDOŚ usunęła inwazyjne rośliny z rezerwatu przyrody Zamczysko

RDOŚ usunęła inwazyjne rośliny z rezerwatu przyrody Zamczysko
pap/jw
24.05.2024, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
0

W rezerwacie przyrody Zamczysko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska usunęła czeremchę amerykańską – poinformowało biuro prasowe RDOŚ w Katowicach. Zabieg ten ochroni rodzimą florę przed kolonizacją inwazyjnej rośliny – dodało.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Pozostawiona bez ingerencji, intensywnie wzrasta i z łatwością wyprzedza w konkurencji o światło otaczające ją pozostałe gatunki roślin. Skutkuje to błyskawicznym jej rozrastaniem się, aż stanie się pokaźnych rozmiarów drzewem – przekazał zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) Katowice i regionalny konserwator przyrody Przemysław Skrzypiec.

Inwazyjne rośliny w rezerwacie Zamczysko

Czeremcha amerykańska jest gatunkiem obcym dla naszej flory, a także bardzo ekspansywnym. Szybko kolonizuje nowe tereny i tym samym ogranicza występowanie innych gatunków roślin. Dotyczy to zarówno drzew, krzewów, jak i innych roślin występujących w runie.

Jak podkreśla RDOŚ, jest to zjawisko szczególnie niekorzystne w obiekcie, którego celem ochrony jest drzewostan dębowy, stwarzając np. problemy z jego naturalnym odnawianiem się.

W marcu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał zarządzenie, w którym jako jedno z koniecznych dla rezerwatu zadań ochronnych wskazał usuwanie tego gatunku.

Trzy metody usuwania

– Przygotowując się do jej eliminacji, wiedzieliśmy, że najprostsza metoda jej usuwania, czyli wycięcie – jest jednocześnie najmniej skuteczna. Powoduje ona błyskawiczny rozrost nowych pędów z pozostałego pnia – podkreślił główny specjalista RDOŚ Katowice Adam Jurzykowski.

Zabieg usuwania czeremch odbył się na przełomie kwietnia i maja. Zaplanowano go z użyciem trzech metod. Pierwszą było obrączkowanie największych roślin. Pozbawia się pień części tkanki odżywiającej drzewo o szerokości kilku centymetrów; w ten sposób powstaje charakterystyczna obrączka, a drzewo usycha.

Kolejny sposób, tym razem na najmłodsze osobniki, to wyrywanie ręcznie. Natomiast pośrednie zostały usunięte mechanicznie, bądź ścięte na wysokości 1 m od poziomu gruntu.

Jak zaznaczył RDOŚ, odszukanie wszystkich drzew i poprawne wykonanie tych zabiegów gwarantuje pozbycie się inwazyjnej rośliny w sposób najskuteczniejszy i najmniej oddziałujący na przyrodę. Realizacji działań na terenie rezerwatu Zamczysko podjęła się firma wyspecjalizowana w przeprowadzaniu podobnych zabiegów ochronnych.

Działania ochronne

W planach jest zabezpieczenie obszaru rezerwatu przed ponownym pojawieniem się czeremchy. RDOŚ zajmuje się również uzyskaniem pozwoleń właścicieli działek sąsiadujących z tym obiektem, gdzie również rośnie ta roślina, na przeprowadzenie zabiegów jej eliminacji.

Rezerwat przyrody Zamczysko we Wręczycy Wielkiej to jeden z najmniejszych i najstarszych rezerwatów w województwie śląskim. Został utworzony w 1953 roku w celu ochrony lasu dębowego i pozostałości średniowiecznego zamku. Rosnące tam dęby szypułkowe osiągają wiek nawet 200 lat. Towarzyszą im buki zwyczajne, graby, lipy drobnolistne, klony zwyczajne, a także modrzewie europejskie i jodły pospolite.

Na terenie rezerwatu znajduje się grodzisko średniowieczne. Specjaliści oceniają, że gród w tym miejscu funkcjonował w XII i XIII w., ale osadnictwo mogło zacząć się wcześniej i trwać dłużej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024