Projekt TEAD (ang. Training for EnergyAuditors and Technical Designers – pol.: Szkolenia dla audytorów energetycznych i projektantów technicznych), w ramach którego delegacja z Ukrainy odwiedziła Rzeszów realizowany jest przez konsorcjum firm na czele z austriacką Kommunalkredit Public Consulting, a finansuje go Unia Europejska.
Tysiąc audytorów w Ukrainie
– Celem projektu TEAD jest organizacja systemu szkoleń dla audytorów energetycznych i przeszkolenie ok. tysiąca audytorów w Ukrainie – wyjaśnia Rafał Stanek, team leader TEAD. – Projekt zakłada szkolenie audytorów budynków, projektantów nowych obiektów, ale też audytorów energetycznych w przedsiębiorstwach. Uczestniczki projektu, które nas odwiedziły to pracownice naukowe ukraińskich uczelni. Mają bardzo solidne podstawy merytoryczne i na tej bazie rozszerzają zakres swojej wiedzy. Celem projektu jest przygotowanie kadr na okoliczność odbudowy Ukrainy po wojnie. Chodzi o to, by nowobudowane, przyszłe obiekty były energooszczędne, a także o to, by znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ich ogrzania. To niezwykle ważne, choćby ze względu na ograniczoną podaż gazu, a także ze względów ekologicznych i kosztowych – dodaje Rafał Stanek.
Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju
Szkolenie obejmuje 75 dydaktyków z ukraińskich uczelni. Rzeszów odwiedziło dwanaście z nich. Delegacja składa się z kobiet, a to ze względu na ograniczenia wyjazdów dla mężczyzn z Ukrainy. Uczestniczki projektu zainteresowane były przede wszystkim wdrożeniami z zakresu rozwiązań efektywności energetycznej w rzeszowskiej spółce.
Bezpośrednim beneficjentem projektu jest ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy.
Wizyta w MPWiK
Gościnie z Ukrainy zostały zaproszone przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do siedziby spółki przy ul. Naruszewicza 18 w Rzeszowie. Tam dyrektor techniczny spółki, Robert Potoczny i szef Działu Głównego Energetyka, Wojciech Drozdowski zapoznali je ze szczegółami polityki energetycznej spółki i z inwestycjami, które zbliżają MPWiK do samowystarczalności energetycznej, a także do zeroemisyjności.
Przedstawiciele MPWiK odpowiadali też na pytania dotyczące m.in. przeszłości, teraźniejszości i planów na przyszłość z zakresu gospodarki energetycznej firmy.
Uczestniczki projektu z Ukrainy zainteresowane były również zagadnieniami równości płci. Obejrzały prezentację na ten temat przygotowaną przez Marzenę Szmigiel-Czerwińską, kierowniczkę Działu Asystenta Zarządu i Komunikacji MPWiK.
Zwiedzanie ZUW i OŚ
Delegacja z Ukrainy odwiedziła także Zakład Uzdatniania Wody i Oczyszczalnię Ścieków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się procesy uzyskiwania biogazu i produkcja energii cieplej oraz elektrycznej.
Komentarze (0)