– Podczas dzisiejszej konferencji przyjrzymy się wielu aspektom naszego rozwoju i naszej pracy – powiedział podczas otwarcia Stanisław Drzewiecki, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. – Dokonamy też podsumowania tego, co już się stało. Przyjrzymy się zatem naszym realizacjom, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń z ośmiu ostatnich lat. Podejmiemy również tematykę dotyczącą wymagań Unii Europejskiej w kontekście naszych działań. Drugą część dzisiejszej konferencji poświęcimy natomiast w całości tematyce wdrażania systemów “smart” jako drodze do inteligentnego zarządzania zasobami, takimi jak woda pitna. Wszystko to w kontekście widocznych już zmian klimatu i zagrożeń związanymi z niedoborami wody – dodał.
Współpraca MWiK z Politechniką Bydgoską
Do zagrożeń klimatycznych i szans związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii, a także do współpracy z MWiK w Bydgoszczy nawiązał dr hab. inż. Szymon Różański prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej.
– Nie wiadomo jak przyszłe pokolenia nazywać będą naszą epokę. Jedno jest jednak pewne: żyjemy w epoce antropocenu – mówił prorektor Politechniki Bydgoskiej. – Wkrótce aż 70% globalnej ludzkiej populacji żyć będzie w miastach, dlatego nowoczesne technologie, przemyślane strategie i metody gospodarowania i ochrony zasobów wodnych należy wdrażać już dziś. A doświadczenia gromadzone przy realizacji zadań wspólnie ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy są po prostu bezcenne i warto podążać tą drogą rozwoju – zaznaczył.
Bydgoska droga do retencji wód opadowych
W dalszej części konferencji, prezes Zarządu MWiK w Bydgoszczy Stanisław Drzewiecki dokonał prezentacji i omówienia kolejnych etapów rozwoju systemu kanalizacji deszczowej w mieście.
– Rozwój systemu odprowadzania, retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych w Bydgoszczy trwa nie od dziś – mówił prezes MWiK. – To praca kontynuowana od co najmniej 2000 r., kiedy to powstał pierwszy “Program Ogólny Kanalizacji Deszczowej”, a w dalszej kolejności wdrożone zostały inwestycje w ramach dwóch innych projektów pod wspólną nazwą: “Bydgoski System Wodociągowy i Kanalizacyjny”, ze szczególnym uwzględnianiem odprowadzenia wód opadowych poza obszary stref ochronnych ujęć wody i budowy oczyszczalni wód opadowych na wylotach do rzek.
Następnym krokiem w ramach powyższego procesu było wdrożenie programu rozproszonej retencji w ramach projektu pn.: “Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”, w ramach którego powstało m.in. ponad 80 urządzeń do retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych, o łącznej pojemności ponad 19 tys. m3 a ponad 90 km sieci zostało poddanych renowacji.
– Taki więc, bydgoska droga rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi to przejście z systemu opartego niemal wyłącznie na odprowadzaniu wód opadowych kanałami do rzek, na zrównoważony system oparty o retencję i wtórne wykorzystanie wód opadowych, monitorowanie i inteligentne sterowanie systemem – wyjaśniał prezes Drzewiecki.
Kolejne wystąpienie pt.: “Pieniądze unijne – kryteria oceny i kwalifikacji projektów” przedstawił natomiast Piotr Czarnocki, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Bydgoszcz i perspektywa systemów smart
Przed uczestnikami dzisiejszej konferencji jeszcze: prezentacja pt.: “Podsumowanie realizacji projektu “Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” przygotowana przez Jakuba Wysockiego z MWiK w Bydgoszczy, wystąpienie pt.: “Eksploatacja zbiorników retencyjnych w aspekcie jakości wód deszczowych” Agnieszki Cendrowskiej (MWiK w Bydgoszczy), prezentacja pt.: “Wykorzystanie modelu hydrodynamicznego w planowaniu retencji” Aleksandry Rajczyk (MWiK w Bydgoszczy), wystąpienie “Aplikacja GIS jako wsparcie dla efektywnego zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi” autorstwa Piotra Cienina (MWiK w Bydgoszczy), prezentacja pt.: “Przyszłość Odwodnienia Miejskiego: Wdrożenie Systemu FutureCityFlow dla Inteligentnego Sterowania Retencją Zbiornikową w Bydgoszczy” przygotowana przez Adriana Baranowskiego (DHI Polska), a następnie wodny Panel dyskusyjny, a także popołudniowy blok wystąpień pt.: “Rozwiązania smart w sektorze wodociągowym”.
Komentarze (0)