– W Niemczech obejrzeliśmy dwie instalacje pracujące według różnych technologii fermentacji bioodpadów – ciągłą w Berlinie i okresową w Dreźnie – wyjaśnia Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie. – Przy ciągłej (metodzie przyp. red.) trzeba mieć stałą dostawę surowców, ale i jest opłacalna od minimum 20 tysięcy ton rocznie, więc w naszym przypadku, gdy podaż odpadów bio jest na poziomie poniżej 10 tys. ton rocznie, nie wchodzi ona w grę. W przypadku naszego regionu w rachubę wchodzi natomiast instalacja okresowa – podsumowuje przewodniczący Zarządu ZMGK.
Wkomponowane w miejską infrastrukturę
Dodajmy, że w Polsce do tej pory powstało kilka biogazowni. Tego rodzaju instalacje są natomiast bardzo popularne są w Niemczech i w krajach skandynawskich. Stąd wizyta przedstawicieli ZMGK u naszego zachodniego sąsiada.
– Co ważne i ciekawe, niemieckie instalacje znajdują się w bliskiej odległości – zaledwie kilkadziesiąt metrów – od mieszkań i normalnej miejskiej infrastruktury – zauważa Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskichch. – Natomiast ich działanie nie stwarza uciążliwości dla otoczenia.
Dobra praktyka GOZ
Berlińska instalacja to przykład wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. W zakładzie w stolicy Niemiec przetwarzane są bioodpady z gospodarstw domowych, stołówek i restauracji oraz tzw. biomasa zielona: trawa, zrębki drzew i krzewów oraz liście. W procesie fermentacji wytwarza się biogaz. Następnie jest on oczyszczany do jakości biometanu i stosuje się go jako paliwo.
Co ważne, gazem tym zasila się flotę 150 śmieciarek, które odbierają bioodpady z Berlina. Biogaz z instalacji zastępuje w skali roku 2,5 mln litrów oleju napędowego, a śmieciarki zasilane biogazem są bardziej ciche niż auta napędzane olejem.
Wniosek o dotację z NFOŚiGW
Wodociągi Chrzanowskie planują ubiegać się o dotację na budowę biogazowni w Libiążu. Po pieniądze na ten cel można sięgnąć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Wnioski o dofinansowanie budowy lub modernizacji instalacji, wytwarzających biogaz z bioodpadów komunalnych można składać do końca czerwca br.
Komentarze (0)