Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wodociągi Chrzanowskie planują budowę nowoczesnej biogazowni w Libiążu

Wodociągi Chrzanowskie planują budowę nowoczesnej biogazowni w Libiążu
R.G.
24.06.2024, o godz. 14:36
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy gminy: Chrzanów, Libiąż i Trzebinia (woj. małopolskie), tworzące Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna, planują budowę biogazowni w Libiążu, w rejonie oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej. Inwestorem przedsięwzięcia będą Wodociągi Chrzanowskie. Związek ma natomiast zapewnić strumień odpadów bio. Przy czym, odpady zielone i kuchenne byłyby przetwarzane w sposób nieuciążliwy dla otoczenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– W Niemczech obejrzeliśmy dwie instalacje pracujące według różnych technologii fermentacji bioodpadów – ciągłą w Berlinie i okresową w Dreźnie – wyjaśnia Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie. – Przy ciągłej (metodzie przyp. red.) trzeba mieć stałą dostawę surowców, ale i jest opłacalna od minimum 20 tysięcy ton rocznie, więc w naszym przypadku, gdy podaż odpadów bio jest na poziomie poniżej 10 tys. ton rocznie, nie wchodzi ona w grę. W przypadku naszego regionu w rachubę wchodzi natomiast instalacja okresowa – podsumowuje przewodniczący Zarządu ZMGK.

Wkomponowane w miejską infrastrukturę

Dodajmy, że w Polsce do tej pory powstało kilka biogazowni. Tego rodzaju instalacje są natomiast bardzo popularne są w Niemczech i w krajach skandynawskich. Stąd wizyta przedstawicieli ZMGK u naszego zachodniego sąsiada.

–  Co ważne i ciekawe, niemieckie instalacje znajdują się w bliskiej odległości – zaledwie kilkadziesiąt metrów – od mieszkań i normalnej miejskiej infrastruktury – zauważa Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskichch. – Natomiast ich działanie nie stwarza uciążliwości dla otoczenia.

Dobra praktyka GOZ

Berlińska instalacja to przykład wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. W zakładzie w stolicy Niemiec przetwarzane są bioodpady z gospodarstw domowych, stołówek i restauracji oraz tzw. biomasa zielona: trawa, zrębki drzew i krzewów oraz liście. W procesie fermentacji wytwarza się biogaz. Następnie jest on oczyszczany do jakości biometanu i stosuje się go jako paliwo.

Co ważne, gazem tym zasila się flotę 150 śmieciarek, które odbierają bioodpady z Berlina. Biogaz z instalacji zastępuje w skali roku 2,5 mln litrów oleju napędowego, a śmieciarki zasilane biogazem są bardziej ciche niż auta napędzane olejem.

Wniosek o dotację z NFOŚiGW

Wodociągi Chrzanowskie planują ubiegać się o dotację na budowę biogazowni w Libiążu. Po pieniądze na ten cel można sięgnąć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wnioski o dofinansowanie budowy lub modernizacji instalacji, wytwarzających biogaz z bioodpadów komunalnych można składać do końca czerwca br.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024