Reklama

AD1A PZO 2026 [13.05-09.06.26]

Nowelizacja ustawy usprawni wydobycie odpadów z dna Bałtyku

Nowelizacja ustawy usprawni wydobycie odpadów z dna Bałtyku
ZM/PAP
12.03.2025, o godz. 8:52
czas czytania: około 2 minut
0

Senackie komisje poparły we wtorek nowelizację ustawy o obszarach morskich RP, która ma usprawnić postępowania dot. materiałów niebezpiecznych zalegających na dnie Bałtyku. Nowela wydłuża też termin realizacji inwestycji dostępowych w portach w Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Komisje klimatu i środowiska oraz infrastruktury na wspólnym posiedzeniu opowiedziały się za przyjęciem ustawy o obszarach morskich RP. Do ustawy zgłoszono cztery poprawki doprecyzowujące. Nie zgłoszono poprawek merytorycznych.

Zbadają co leży na dnie morza

Według Ministerstwa Infrastruktury nowelizacja pozwoli na realizację kamienia milowego KPO, przewidującego przeznaczenie 28 mln euro na badania w krytycznych obszarach na terenie polskiej strefy Morza Bałtyckiego.

Nowela ma na celu ułatwienie funkcjonowania administracji morskiej oraz innych podmiotów uczestniczących w zarządzaniu i postępowaniu z materiałami niebezpiecznymi zalegającymi na obszarach morskich Polski.

Najważniejsze rozwiązania zakładają koordynację zadań realizowanych przez resorty, podmioty naukowe i prywatne, które zajmują się identyfikacją, badaniem, monitorowaniem i neutralizacją zatopionych materiałów niebezpiecznych na dnie morza. Zgodnie z nowelą wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia przez właściwych dyrektorów urzędów morskich wykazów tego typu badań, co ma umożliwić właściwe egzekwowanie istniejących przepisów oraz przyczynić się do powiększenia wiedzy na temat zatopionych materiałów niebezpiecznych.

Falochrony osłonowe za skarbowe papiery wartościowe

Podmioty, które podejmują działalność mającą na celu neutralizację niebezpiecznych materiałów, będą musiały występować do właściwego dyrektora urzędu morskiego o wydanie pozwolenia na planowane działania.

W projekcie ustawy przedłuża się możliwość korzystania ze środków uzyskanych z tytułu skarbowych papierów wartościowych, przekazanych przez MI zarządom portów w Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu, a przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę dostępową, w szczególności polegające na budowie falochronów osłonowych. Termin zwrotu tych środków do budżetu państwa wydłużono z 31 grudnia 2027 na koniec 2031 roku, co w ocenie autorów poprawki(KO) ma zapewnić lepsze ich wykorzystanie.

Nowela trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu. Senatorem sprawozdawcą został Ryszard Świlski (KO).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1b odpady budowlane [25.04-09.06.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026