Dyrektywa EPBD wprowadzająca obowiązek bezemisyjności budynków publicznych od 2028 roku to wyzwanie, ale też okazja, by zmodernizować infrastrukturę, łącząc w spójny system termomodernizację, odnawialne źródła energii i inteligentne zarządzanie mediami. Takie inwestycje pozwolą znacząco obniżyć koszty. Ceny prądu i ciepła stały się współcześnie jednym z największych czynników ryzyka dla finansów gmin, miast i powiatów. W 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy sprzedaży energii elektrycznej na IV kwartał – średnio 572,64 zł za megawatogodzinę. Jednocześnie wygasły mechanizmy ochronne, które w poprzednich latach ograniczały wzrosty cen dla części odbiorców publicznych. Dziś każda zmodernizowana szkoła czy urząd przyczyniają się nie tylko do oszczędności w budżecie, ale także do poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji CO2 w skali całej gminy. Na tę sytuację nakładają się nowe regulacje unijne. W maju 2024 roku weszła w życie znowelizowana dyrektywa EPBD (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków; Dz. Urz. UE L z 2010 r. nr 153, str. 13, z późn. zm.). Dla sektora publicznego kluczowy jest zapis, że od 1 stycznia 2028 roku wszystkie nowe budynki należące do jednostek samorządu terytorialnego muszą być bezemisyjne.  To nie jest jedynie wymóg...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?