Jeśli radykalnie nie przyspieszy tempo prac nad nowelizacją Prawa ochrony środowiska, dziesiątki firm komunalnych w Polsce stracą z końcem 2025 roku możliwość legalnego zbierania odpadów.
Staną one przed dylematem: czy nadal „robić swoje”, naruszając prawo, czy też zaprzestać części działalności. Powodem jest przeciąganie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw1.
Nieważne decyzje
Ustawa ta ma przedłużyć moc działania obowiązujących decyzji administracyjnych, stanowiących podstawę prawną funkcjonowania instalacji zajmujących się zbiórką i przetwarzaniem odpadów.
Przewlekłość postępowań urzędniczych od lat stanowi dla firm odpadowych poważny problem. Decyzje wydawane są z określonym i z góry zastrzeżonym okresem ważności. Dla dalszej ich działalności wymagane jest przedłużanie okresu ważności. Odpowiednie wnioski o przedłużenie są składane, lecz urzędy nie nadążają z pracą nad nimi. Problem był na tyle istotny, że w 2022 roku zdecydowano się na rozwiązanie tymczasowe, metodą „na skróty”. Na mocy ustawy o ochronie odbiorców energii2 wprowadzono na okres 3 lat (do 31 grudnia 2025 r.) przepisy art. 226a ustawy o odpadach oraz art. 193 ust. 1c-1e ustawy Prawo ochrony środowiska. Skutkiem tego zabiegu było automatyczne wydłużenie okresu obowiązywania już wydanych decyzji administracyjnych do końca bie...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?