Europa inwestuje w zieloną transformację i wyznacza ambitne cele środowiskowe i gospodarcze. Do 2035 roku recykling ma osiągnąć 65%, a składowanie odpadów spaść poniżej 10%. Przed nami zobowiązanie, które zmienia sposób, w jaki myślimy o surowcach i energii, a także wymaga nowej infrastruktury, ale również nowego podejścia do zarządzania.  W najbliższych latach zarządzanie oparte na współpracy, lokalności i odpowiedzialności będzie musiało być coraz silniejsze.

Stary i nowy schemat

Przez dziesięciolecia rozwój gospodarczy opierał się na prostym schemacie: wytwórz, wykorzystaj, wyrzuć. Dzisiaj coraz wyraźniej widać, że ten model ustępuje miejsca gospodarce cyrkularnej. W jej centrum znajduje się idea ponownego wykorzystania zasobów i energii. To kierunek, który łączy troskę o środowisko z nową jakością wzrostu gospodarczego. W tej zmianie szczególne znaczenie ma lokalność. Coraz więcej miast, gmin i zakładów przemysłowych szuka sposobów, by wytwarzać energię tam, gdzie jest ona zużywana. Ta równowaga między energią dla miasta i energią dla przemysłu jest dla Eneris niezwykle ważna. Właśnie tam, gdzie funkcjonuje przemysł, powinna powstawać także czysta energia. Dzięki temu rozwój może być zrównoważony, a przemysł staje się naprawdę nowoczesny i odpowiedzialny. Zielony przemysł to zagadnienie związane z techn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?