Choć jesteśmy już po ogłoszeniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dwóch programów dofinansowań instalacji termicznego przekształcania odpadów, to część inwestorów udowadnia, że da się wybudować ITPO bez publicznego wsparcia. Dlaczego? I czy to może się opłacić?  Skalę przedsięwzięcia, które niemal już powstało, a nie otrzymało choćby złotówki wsparcia od NFOŚiGW, mogli na własne oczy obserwować uczestnicy 22. Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii”, zorganizowanej przez Abrys na początku listopada br. To za sprawą wizyty studyjnej w Warszawskiej Wytwórni Energii, czyli stołecznej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Jej wykonawca, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie, prowadzi właśnie gorące rozruchy w ITPOK-u, który będzie mógł przetworzyć aż 265 tys. ton odpadów rocznie. To zagwarantuje jej miano krajowego lidera przynajmniej przez kilka kolejnych lat.

Warszawski lider…

Będąc precyzyjnym, należy napisać, że w Warszawie trwa rozbudowa, a nie budowa ITPOK-u – WWE jest nowym, powiększonym wcieleniem zakładu, który od lat działa na stołecznym Targówku. Umowę z wykonawcą, czyli POSCO, MPO w Warszawie podpisało w 2020 r., a prace zaczęły się rok później. Instalacja została wyposażona w dwie linie do termicznego przekształcania (z możliwością dobudowania trzec...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?