2025 r. to kolejny rok niepewności dla organizacji odzysku opakowań (OOO). Przede wszystkim wynika ona z trwających prac nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta, która w zamyśle Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma wyeliminować OOO z rynku, zastępując je Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszy projekt ustawy wdrażającej ROP z 2021 r. budził wiele kontrowersji wszystkich interesariuszy rynku, ponieważ już wtedy część zadań realizowanych dotychczas przez OOO planowano powierzyć NFOŚiGW. Projekt został szeroko oprotestowany, a prace nad nim się zakończyły. Po trzech latach powstała nowa propozycja, która dawała nadzieję na przyjęcie kompromisowej legislacji – jednak również ta została zarzucona. 

Po pierwsze: UC100

Projekt, który dziś znamy jako UC100, zaczął nabierać kształtów w styczniu br. i okazał się być propozycją zupełnie inną od poprzedniczki. Spotkał się on z poparciem samorządowców, ale wywołał silny sprzeciw organizacji odzysku (de facto eliminuje je z rynku) oraz wprowadzających produkty w opakowaniach (odbiera im wpływ na to, za co i ile zapłacą).  Wspólnie uważamy, że rozdział tej ustawy, który wprowadza ROP, powinien zostać napisany na nowo przy udziale strony, która sprzeciwia się zaproponowanej regulacji. Dopóki się to nie stanie, niepewność OOO będzie trwać.

Po drugie: poziomy recyklingu

D...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?