Rok niepewności dla organizacji odzysku
2025 r. to kolejny rok niepewności dla organizacji odzysku opakowań (OOO). Przede wszystkim wynika ona z trwających prac nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta, która w zamyśle Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma wyeliminować OOO z rynku, zastępując je Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pierwszy projekt ustawy wdrażającej ROP z 2021 r. budził wiele kontrowersji wszystkich interesariuszy rynku, ponieważ już wtedy część zadań realizowanych dotychczas przez OOO planowano powierzyć NFOŚiGW. Projekt został szeroko oprotestowany, a prace nad nim się zakończyły. Po trzech latach powstała nowa propozycja, która dawała nadzieję na przyjęcie kompromisowej legislacji – jednak również ta została zarzucona.