Kończący się rok napawał nas jak zwykle nadzieją. Nadzieją na zmiany w kierunku lepszej organizacji gospodarki odpadami, obniżanie kosztów systemów gminnych oraz zmiany w prawie. Liczyliśmy na uproszczenie procedur formalnych, a wskutek tego szybsze procedowanie decyzji administracyjnych – to jest przecież kluczowe dla branży. Ile z tego udało się zrobić?
Jesteśmy niemal na bieżąco zalewani potokiem zmian legislacyjnych, o których wiele można by powiedzieć, a które jednak nie zawsze realizują oczekiwane cele i wytyczają pożądane kierunki.
A jednak kaucja przed ROP-em
System kaucyjny, który miał być, zdaniem niektórych, remedium, tworzy wiele problemów i rodzi się powoli w bólach; tymczasem pytań jest więcej niż odpowiedzi. Bodaj wszyscy uczestnicy rynku zgodnie stwierdzają też, że nie została zachowana odpowiednia kolejność – Polska jest jedynym krajem europejskim, który najpierw wdrożył system kaucyjny, a dopiero później zajął się pracą nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta. Można, nieco złośliwie, stwierdzić, że jest to ciekawym eksperymentem, choć na usta ciśnie się raczej słowo: nieporozumienie.
ROP, o którym mówimy od kilkunastu już lat, a który działa (lub podobno działa) w większości państw europejskich, w kraju nad Wisłą nie może doczekać się umocowania w prawie ani faktycznego wdrożenia. Zalewają nas nadmiarowo produkowane opak...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?