Konin postawił na geotermię
Transformacja przez dekady górniczego Konina trwa i weszła w kolejną fazę – pod koniec października br. zakończyła się budowa ciepłowni geotermalnej. Teraz instalacja czeka na uruchomienie. To ważna wiadomość dla mieszkańców, bo ich system ciepłowniczy będzie odporniejszy na wzrost kosztów surowców, a powietrze w okolicy czystsze. Proces trwał jednak długo, co pokazuje, że sektor OZE nadal musi mierzyć się z administracyjnymi barierami.
Konińska ciepłownia geotermalna o mocy zamówionej 8,1 MWt stanęła na wyspie Pociejewo. Zakładamy, że jej roczna produkcja energii cieplnej wyniesie blisko 159 tys. GJ (czyli ok. 159 TJ). Wodę geotermalną uzyskujemy z odwiertu badawczo-eksploatacyjnego GT-1, zakończonego na głębokości ok. 2660 m, o temperaturze na poziomie ponad 90°C i mineralizacji rzędu 150 g/dm³. Inwestycja kosztowała ponad 67 mln zł i uzyskała dofinansowanie m.in. z funduszy unijnych.