Rynek przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w Polsce znajduje się obecnie w fazie głębokiej transformacji. Z danych rejestru BDO wynika, że aktualnie działa 115 zakładów przetwarzania, podczas gdy jeszcze dekadę temu funkcjonowało ich blisko 170.  Pozornie mogłoby to sugerować regres branży, jednak bliższa analiza ujawnia zjawisko o odmiennym charakterze: postępującą konsolidację i profesjonalizację sektora. Z rynku stopniowo znikają podmioty, które nie były w stanie spełnić wymagań określonych przez ustawę o odpadach oraz ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.  W praktyce jedynie około 20 zakładów prowadzi obecnie stabilną i pełnowymiarową działalność operacyjną, a wiele mniejszych firm przeniosło się do nisz o mniejszych wymaganiach technologicznych, takich jak demontaż sprzętu IT.

Jak przetworzyć sprzęt chłodniczy?

Spośród wszystkich aktywnych zakładów tylko sześć dysponuje technologiami pozwalającymi na bezpieczne i efektywne przetwarzanie sprzętu chłodniczego zawierającego czynniki chłodnicze oraz izolacyjne w postaci pianek poliuretanowych. Łączna zdolność przerobowa tych instalacji wynosi około 93 tys. ton rocznie. Obowiązek organizacji odzysku dla tej grupy urządzeń szacuje się natomiast na ok. 100 tys. ton.  Oznacza to, że system działa na granicy swywoich możliwości, a ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?