Izba może poszczycić się działalnością w otoczeniu silnych, dobrze zorganizowanych przedsiębiorstw samorządowych, zapewniających gminom stabilność w ochronie środowiska i oferujących mieszkańcom gmin szeroki wachlarz usług komunalnych na najwyższym poziomie.

KIGO promuje rozwiązania organizacyjno-prawne mające na celu stworzenie w Polsce racjonalnego, zintegrowanego systemu gospodarki odpadami, w którym zdecydowaną rolę w kreowaniu gospodarki odpadami odgrywają gmina i samorząd. Proponowane przez nas rozwiązania mają na celu zapewnienie gminom możliwości wywiązywania się z nałożonych na nie obowiązków oraz utworzenie stabilnych rozwiązań dla prowadzenia działalności.

Wykorzystanie frakcji palnej odpadów

Obecnie Krajowa Izba Gospodarki Odpadami swoje działania koncentruje wokół kwestii wykorzystania frakcji palnej odpadów w systemach energetycznych lub cieplnych oraz w przemyśle energochłonnym, co umożliwi wytworzenie energii przy wykorzystaniu odpadów. Działamy też w celu wprowadzenia w prawodawstwie polskim i europejskim zmian umożliwiających kwalifikację ciepła odzyskiwanego w instalacjach termicznego przekształcania odpadów (ITPO/WtE) jako „ciepła odpadowego”, co w naszej opinii przyniosłoby korzyści dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i przyczyniłoby się do zmniejszenia kosztów transformacji energetycznej i zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów komunalnych.

Ponadto podkreślamy, jak ważna jest budowa nowych instalacji wykorzystujących bioodpady do produkcji ciepła i energii, gdyż bez nich nie osiągniemy wymaganych prawem poziomów recyklingu i odzysku odpadów.

Propagowanie idei ROP-u

Priorytetem Izby jest także szerzenie idei rozszerzonej odpowiedzialności producentów, zakładającej całkowite finansowanie kosztów zarówno selektywnej zbiórki, zagospodarowania, jak i utylizacji odpadów opakowaniowych w Polsce przez producentów opakowań, w myśl zasady „zanieczyszczający płaci”.

Uważamy również, że dla realizacji zadań w gospodarce odpadami niezbędne jest skrócenie do niezbędnego minimum terminów wydawania decyzji administracyjnych.

Ściśle współpracujemy z szeregiem organizacji samorządowych, odpadowych i ciepłowniczych, np. z Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Województw RP, Radą RIPOK, Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie czy Stowarzyszeniem Producentów Energii z Odpadów, które często popierają nasze stanowiska, zgłaszając wraz z nami uwagi do przepisów krajowych i unijnych.

Silny, wspólny głos

Więcej informacji na temat naszej działalności znajdziecie Państwo na stronie internetowej Izby: www.kigo.pl oraz w Biurze KIGO. Serdecznie zapraszamy przedsiębiorstwa gospodarki odpadami sektora samorządowego do członkostwa w naszej Izbie. Silny, wspólny głos jak największej liczby przedsiębiorstw naszej branży oraz intensywna współpraca w ramach sektora samorządowego umożliwią wprowadzenie korzystnych dla branży rozwiązań systemowych.

Tomasz Uciński

prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami