Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Radom. Powstanie wielofunkcyjny zbiornik wodny w zlewni rzeki Pacynki

Radom. Powstanie wielofunkcyjny zbiornik wodny w zlewni rzeki Pacynki UM Radom
KP/PAP
30.06.2026, o godz. 16:24
czas czytania: około 2 minut
0

Miasto Radom i Wody Polskie podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie budowy wielofunkcyjnego zbiornika wodnego w zlewni rzeki Pacynki. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, poprawić retencję oraz stworzyć nowe tereny rekreacyjne dla mieszkańców Radomia i okolicznych gmin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej, współpraca samorządu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie to pierwszy formalny krok do realizacji przedsięwzięcia.

Radom się powiększył

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że realizacja projektu będzie możliwa dzięki wprowadzonej z początkiem stycznia korekcie zmian granic miasta. Z gminy Jastrzębia do Radomia został włączony obszar położony w dolinie rzeki Pacynka, o powierzchni około 112 ha. – Budowa zbiornika to inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, zwiększy możliwości retencji wody, a jednocześnie stworzy nowe miejsce rekreacji i wypoczynku – powiedział Witkowski.

Zgodnie z zapisami listu Wody Polskie będą odpowiedzialne za zapewnienie finansowania, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, realizację robót oraz kwestie odszkodowawcze. Miasto Radom zadeklarowało natomiast współfinansowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

– Naszą intencją jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i bilansu wodnego, ale wielofunkcyjny charakter zbiornika pozwoli także na jego wykorzystanie przez mieszkańców do celów rekreacyjnych – wyjaśniła dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Katarzyna Dąbrowska.


Czy polskie miasta potrafią zatrzymywać wodę? Trwa WaterFolder Day we Wrocławiu


Zbiornik na początku 2029 r.?

Zdaniem uczestniczącego w konferencji prasowej posła KO Konrada Frysztaka, projekt ma szansę na szybką realizację. – Mamy już wpis do planu inwestycji Wód Polskich. Szacujemy, że już na początku 2029 r. zbiornik może służyć mieszkańcom Radomia i okolicznych gmin – wskazał Frysztak.

Inwestycja ma powstać w dolinie rzeki Pacynki, na terenie, który od początku 2025 r. znajduje się w granicach administracyjnych Radomia. Planowany zbiornik „Pacyna” ma mieć powierzchnię około 100 hektarów. Będzie osiem razy większy od istniejącego zalewu na Borkach, który jest ulubionym miejscem wypoczynku Radomian. W ramach prac przewidziano m.in. budowę zapory piętrzącej wodę, co ma wzmocnić odporność miasta i okolic na skutki zmian klimatycznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026