Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Akcja „Sobotnik”, czyli Ukraińcy społecznie pomagają w sprzątaniu polskich parków

Akcja „Sobotnik”, czyli Ukraińcy społecznie pomagają w sprzątaniu polskich parków
Bartłomiej Leśniewski
31.03.2022, o godz. 8:54
czas czytania: około 2 minut
0

Grupa uchodźców z Ukrainy w podziękowaniu za pomoc, jaką otrzymała od Polaków, posprzątała bulwary nad Czarną Hańczą i par w Suwałkach. Uchodźcy nie zamierzają poprzestać na tym mieście. Podobne akcje szykują się w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Obywatele z Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Suwałkach na Podlasiu, spytali władz miasta, czy mogą zorganizować tzw. sobotnik. To coroczna, wiosenna tradycja. Ukraińcy w czynie społecznym porządkują wtedy parki i skwery – opisuje w onet.pl Kamil Sznel, naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji z Suwałk. W ten sposób “sobotnik” wraz z uchodźcami dotarł do Polski.

Djakuju znaczy dziękuję 

— Chcieliśmy odwdzięczyć się miastu i ludziom, którzy tu mieszkają za to, że tak nas przyjęli. Dali nam dom, jedzenie, ubrania. Chociaż tak możemy za to podziękować — mówi Irina Kowal, pochodząca z Ukrainy mieszkanka Suwałk, cytowana przez TVN24.

Jak opisuje portal Suwałki Nasze Miasto przybysze ze wschodu grabili liście, zbierali śmieci i suchą trawę. Pomocy udzielił i sprzęt dostarczył suwalski magistrat.

Akcja nie spotkała się ze zrozumieniem suwalczan. Chociaż… zrozumienie nie było pełne. Na forach internetowych pojawiały się wpisy krytykujące pomysł „wykorzystywania uchodźców w takiej chwili do robienia porządków”. Dopiero dodatkowe wyjaśnienia motywów Ukraińców – budziły aprobatę i uznanie.

Kolejne miasta

Cytowany przez „Dziennik Bałtycki”  reporter i pisarz, Witold Szabłowski, zapewnia, że to dopiero początek akcji społecznej. – Na ukraińskich grupach w internecie właśnie się skrzykują, żeby powtórzyć akcje w kolejnych polskich miastach – pisze Witold Szabłowski.

Gazeta donosi, że również w Trójmieście zgłaszają się chętni do pomocy w sprzątaniu Ukraińcy. W Gdańsku uchodźcy zamierzają posprzątać Park Jaśkowej Doliny, a w Gdyni rezerwat Kacze Łegi. Znane są również lokalizacje w Warszawie (Las Kabacki) oraz Krakowie (Park Lotników).

Onet, TVN24, Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto Suwałki

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024