1 / 4

Pod koniec 2015 r. w Katowicach rozpoczęto walkę z problemem psich odchodów. Inicjatywa, przygotowana przez katowicki magistrat i Stowarzyszenie Instytut Regionalny, jest kontynuowana i odbywa się pod hasłem: „Zbierzmy się do kupy”.

– W zeszłym roku chcieliśmy po raz pierwszy zwrócić uwagę na problem psich kup i sprzątania po nich. Psia kupa to jest problem właściciela, a nie tylko służb miejskich – powiedziała podczas inauguracji tegorocznej akcji Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska.

Podobnie jak w roku ubiegłym, zorganizowany został konkurs, w którym zgłoszono hasła zachęcające do sprzątania po swoich czworonogach. Podczas briefingu laureaci odebrali nagrody w konkursie. Najlepsze hasła, wykorzystywane w tegorocznej kampanii, to: „Czy to Antek czy Tereska, zbiera kupy swego pieska!”; „Czy to lato czy to zima, fajnie jeśli kupy ni ma”; „Myślał Antek o zabawie, lecz zobaczył kupy w trawie”.

Kolejny sezon walki z psimi kupami zainaugurowano m.in. poprzez umieszczenie pierwszych tabliczek ze zwycięskimi hasłami na skwerach w parku Powstańców Śląskich. – Kolejne tabliczki w najbliższych dniach trafią na miejskie skwery. W tym roku w przestrzeni miejskiej pojawi się ich ponad 400 – zapowiada Magdalena Biela, zastępca dyrektora ZZM Katowice. Do akcji, co raz częściej, chętnie przyłączają się również podmioty prywatne, które chcą skorzystać z pomysłu i umieścić na swoich terenach podobne hasła zachęcające do sprzątania po czworonogach. ​

„Zbierzmy się do kupy” w Katowicach to również dodatkowe wydarzenia i aktywności, które wspólnie realizowane są przez magistrat, instytucje miejskie i społeczników. – Akcja składa się z kilku działań. Z jednej strony tabliczki, plakaty i ulotki. Organizujemy również Katowicki Dzień Psiaka, który w tym roku zaplanowany jest na 24 czerwca. Ma być to dzień, w którym będziemy mówić o psie w mieście, o psie który pomaga, ale także o tym jak należy się z tym psem zachowywać. Po wakacjach chcemy zrobić konkurs w szkołach na spot dotyczący sprzątania po swoim psie – informuje Adam Skowron, radny miasta Katowice.

W tym roku akcja przede wszystkim będzie opierała się na informowaniu, zarówno na trawnikach poprzez tabliczki ze zwycięskimi hasłami, jak również w szkołach, gdzie zostaną zorganizowane prelekcje pn. Mój przyjaciel Rex. Do wielu bloków w Katowicach trafią też ulotki i plakaty, o które do Wydziału Kształtowania Środowiska może wystąpić każda spółdzielnia. Plakaty i ulotki promują akcję, ale i informują o karach za niesprzątanie.

– Przypominamy tu, że mandat za niesprzątanie po psie wynosi 500 zł – ostrzega Jacek Pytel ze Straży Miejskiej w Katowicach. – Oczywiście w akcji nie chodzi, by karać, a edukować. Natomiast czasem trzeba zareagować i może to zrobić każdy. Straż Miejska uruchomiła specjalny adres mailowy: [email protected] dla osób, które chciałyby zawiadomić o tym, że ktoś w okolicy nie sprząta po psie. Od początku akcji takich zgłoszeń było ponad 40.

Czytaj więcej

Skomentuj