Zasady organizacji i finansowania komunikacji miejskiej, elektromobilność w komunikacji miejskiej (rozwój rynku, trendy, infrastruktura e-bus), strefy czystego transportu i konsekwencje ich wprowadzania, studia przypadków: doświadczenia Warszawy, Krakowa i Białegostoku związane z organizacją komunikacji miejskiej, konsultacje społeczne w zakresie transportu publicznego - będą tematami konferencji Komunikacja miejska jako alternatywa dla ruchu samochodowego, która odbędzie się już 23 czerwca on-line.
Punktem wyjścia dla ustalenia możliwości domagania się przez wykonawcę zwaloryzowania wysokości należnego mu wynagrodzenia jest treść umowy. Kontrakty publiczne na usługi lub roboty budowlane, których okres realizacji przekracza 12 miesięcy, zawierane w wyniku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzonego po 1 stycznia 2021 r., muszą przewidywać tzw. duże klauzule waloryzacyjne.
Malejąca skala pandemii i związane z nią coraz mniejsze obostrzenia sanitarne, które przez dwa minione lata w zdecydowany sposób ograniczały możliwość organizacji spotkań szerszego grona osób w „normalnym” trybie, pozwalają obecnie na przeprowadzenie Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) w formule tradycyjnej.
Pod tym tytułem, w ramach Dnia Nordyckiego, w kwietniu odbyła się konferencja zorganizowana przez ambasady Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Uczestnicy namawiali, by na ekologii i urbanistyce… oszczędzać. To znaczy planować i mądrze wydawać pieniądze już dzisiaj, by jutro nie trzeba było wydawać astronomicznych kwot na nadrabianie grzechów zaniechania.
Najnowsze przepisy prawne regulujące powstanie i prowadzenie PSZOK-ów, możliwości w zakresie dofinansowanie budowy nowego bądź modernizacji istniejącego PSZOKu, studia przypadków konkretnych inwestycji, ewidencja, sprawozdania odpadowe i funkcjonowanie PSZOK-ów w BDO... To tylko wybrane zagadnienia, które omówią eksperci podczas spotkania on-line już 26 kwietnia. Rejestracja na to wydarzenie nadal jest otwarta.