Fortum Charge & Drive i Allego rozpoczynają realizację ogólnoeuropejskiego projektu sieci ładowania samochodów elektrycznych, która powstanie na terenie miast i wzdłuż autostrad. Inwestycje planowane są także w Polsce.

System oparty na ładowarkach o dużej mocy i inteligentnych węzłach ładowania ułatwi poruszanie się samochodami elektrycznymi w obszarach miejskich na terenie 20 krajów do 2025 r.

Projekt nazwany Mega-E został przeznaczony do współfinansowania przez Unię Europejską. Plan obejmuje 322 ultraszybkie urządzenia i 27 inteligentnych węzłów do ładowania, które zostaną rozmieszczone w 20 krajach europejskich.

Równolegle firma Allego będzie dalej rozwijać sieć urządzeń do ładowania w Europie Środkowej, a Fortum będzie to czynić na terenie krajów nordyckich. Zgodnie z planem realizacja projektu ma się rozpocząć w 2018 roku. Projekt startuje w Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, na Łotwie, na Litwie, w Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

– Wierzymy w podejście oparte na infrastrukturze otwartej. Oznacza to, że z naszych ładowarek mogą korzystać właściciele różnych modeli samochodów. Idea ta zakłada również wykorzystanie wielu rozwiązań technicznych, które umożliwiają realizację rozmaitych potrzeb i obsługę różnych szybkości ładowania. Sieć ładowarek Mega-E będzie ważnym kamieniem milowym dla wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych w Europie – powiedział Rami Syväri, odpowiedzialny w Fortum za rozwój systemu Charge & Drive.

Mega-E wspiera ogólnounijne cele polegające na promowaniu niskoemisyjnej mobilności i lepszej jakości życia dla swoich obywateli.

Czytaj więcej

Skomentuj