Antysmogowy chodnik powstaje w Krakowie [WIDEO]

Antysmogowy chodnik powstaje w Krakowie [WIDEO]
jw
15.10.2019, o godz. 9:19
czas czytania: około 1 minuty
3

W Krakowie, po całkowitym zakazie stosowania paliw stałych, władze miasta wpadły na pomysł stworzenia chodnika antysmogowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwszy w mieście ekologiczny, antysmogowy chodnik powstaje przy ul. Pawiej. To efekt współpracy Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz szwedzkiej firmy Skanska.

Na 150-metrowym odcinku ul. Pawiej, tuż obok powstającego biurowca, szwedzki inwestor układa chodnik, którego zadaniem będzie czyszczenie powietrza ze spalin. Zielony chodnik o powierzchni 1,9 tys. m² powstaje na odcinku między Dworcem Głównym, a estakadą nad al. 29 Listopada. Zostanie oddany pieszym pod koniec października. Jak to działa?

Nawierzchnia stworzona jest ze specjalnej mieszkanki betonu, w której zawiera się dwutlenek tytanu, rozkładający dwutlenek azotu znad powierzchni 30 cm. W efekcie opadające na chodnik szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych, przy udziale promieni słonecznych, rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, podobnej do stosowanych przy nawożeniu roślin. A deszcz spłukuje je do ziemi.

Koszt tego typu chodnika jest o ok. 20 proc. wyższy od zwykłej betonowej nawierzchni, jednak tutaj istotą jest redukcja szkodliwych tlenków azotu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano “zielony beton”, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


W Krakowie mniej smogu

Komentarz #26679 dodany 2019-10-15 10:49:17

Czy są już jakieś wyniki pomiarów wskazujące na poprawę sytuacji w Krakowie?


Komentarz #26687 dodany 2019-10-15 19:05:29

Czy znana jest efektywność utleniania zanieczyszczeń takiego chodnika. Na chodniku zbiera się tyle zanieczyszczeń stałych które będą przykrywaly foto katalizator i w efekcie to nie zanieczyszczenia powietrza będą degradiwane...


ciekawski

Komentarz #26688 dodany 2019-10-15 20:30:11

Czy aby do utleniania zanieczyszczenia przez ten katalizator nie potrzeba promieniowania o długości fali mniejszej niż 400 nm? Światło słoneczne emituje fale o długości powyżej 400 nm, a więc tylko niewielka ilość aktywuje dwutlenek tytanu.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024