W Krakowie, po całkowitym zakazie stosowania paliw stałych, władze miasta wpadły na pomysł stworzenia chodnika antysmogowego.

Pierwszy w mieście ekologiczny, antysmogowy chodnik powstaje przy ul. Pawiej. To efekt współpracy Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz szwedzkiej firmy Skanska.

Na 150-metrowym odcinku ul. Pawiej, tuż obok powstającego biurowca, szwedzki inwestor układa chodnik, którego zadaniem będzie czyszczenie powietrza ze spalin. Zielony chodnik o powierzchni 1,9 tys. m² powstaje na odcinku między Dworcem Głównym, a estakadą nad al. 29 Listopada. Zostanie oddany pieszym pod koniec października. Jak to działa?

Nawierzchnia stworzona jest ze specjalnej mieszkanki betonu, w której zawiera się dwutlenek tytanu, rozkładający dwutlenek azotu znad powierzchni 30 cm. W efekcie opadające na chodnik szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych, przy udziale promieni słonecznych, rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, podobnej do stosowanych przy nawożeniu roślin. A deszcz spłukuje je do ziemi.

Koszt tego typu chodnika jest o ok. 20 proc. wyższy od zwykłej betonowej nawierzchni, jednak tutaj istotą jest redukcja szkodliwych tlenków azotu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano “zielony beton”, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Czy aby do utleniania zanieczyszczenia przez ten katalizator nie potrzeba promieniowania o długości fali mniejszej niż 400 nm? Światło słoneczne emituje fale o długości powyżej 400 nm, a więc tylko niewielka ilość aktywuje dwutlenek tytanu.

  2. Czy znana jest efektywność utleniania zanieczyszczeń takiego chodnika. Na chodniku zbiera się tyle zanieczyszczeń stałych które będą przykrywaly foto katalizator i w efekcie to nie zanieczyszczenia powietrza będą degradiwane…

Skomentuj