Podczas ostatniej Rady Unii Metropolii Polskich, która odbyła się 26 marca, prezydenci jednogłośnie przyjęli apel o koniecznych zmianach w zamówieniach publicznych.
Samorządy blokowane przez unijne przepisy
Trwająca obecnie ewaluacja dyrektyw 2014/23/UE, 2014/24/UE oraz 2014/25/UE dotyczących zamówień publicznych to szansa na zmniejszenie barier i dostosowanie przepisów do realiów transformacji energetycznej. UMP wzywa do zwolnienia z obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych w przypadku umów odpłatnych zawieranych pomiędzy instytucjami zamawiającymi a podmiotami prywatnymi, jeśli ich celem jest efektywne funkcjonowanie społeczności energetycznych.
Obowiązujące przepisy ograniczają możliwości samorządów, które mogłyby pozyskiwać tańszą energię, a tym samym obniżać koszty usług publicznych dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw.
Zmiany zgodne z celami polityki energetycznej UE
UMP podkreśla, że postulowane zmiany są zgodne z założeniami polityki energetycznej Unii Europejskiej, określonymi w dyrektywach (UE) 2019/944 oraz (UE) 2018/2001, promujących rozwój zdecentralizowanego rynku energii.
– Eliminacja barier prawnych pozwoli samorządom skutecznie angażować się w społeczności energetyczne.
– Obniżenie kosztów energii przyczyni się do zwiększenia dostępności usług publicznych.
– Większa niezależność energetyczna poprawi stabilność lokalnych rynków i wesprze rozwój gospodarki.
Liczymy na uwzględnienie tych postulatów w procesie legislacyjnym i podjęcie działań na szczeblu unijnym w celu likwidacji niepotrzebnych barier – apelują samorządowcy.
Komentarze (0)