Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Awaria wodociagów zagraża Starówce

Awaria wodociagów zagraża Starówce
18.12.2007, o godz. 9:07
czas czytania: około 3 minut
0

Awaria w przestarzałej instalacji wodociągowej, którą opleciona jest sandomierska Starówka, oznacza groźbę katastrofy budowlanej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

13 grudnia 2007 r. przewodnicy z sandomierskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, którzy na co dzień oprowadzają wycieczki, zauważyli zalane korytarze i piwnice w części Podziemnej Trasy Turystycznej. Woda wlewała się do korytarzy ze szczelin między cegłami. Jak później ustalono, wyciek przedostał się do sandomierskich podziemi po awarii w sieci wodociągowej pod płytą Rynku.

Zaraz po zgłoszeniu do zabezpieczenia zalanych korytarzy i komnat przyjechali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Za pomocą motopomp spalinowych zebrali wodę z zalanych pomieszczeń, a  pracownicy sandomierskiego oddziału PTTK posprzątali zalegający na posadzkach lessowy szlam. Podziemna Trasa jest już udostępniona turystom do zwiedzania. W tych fragmentach trasy, gdzie doszło do zalania, dla bezpieczeństwa zwiedzających zostało włączone oświetlenie awaryjne – o niskim napięciu, całkowicie bezpieczne dla ludzi.  

– Na razie nie wiemy jakie szkody wyrządziła woda, która zalała podziemną trasę – mówi Marek Juszczyk z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu  Ochrony Zabytków w Kielcach, a jednocześnie prezes sandomierskiego oddziału PTTK.

Do korytarzy w podziemnej trasie razem z wodą przedostało się także lessowe błoto. Nie wiadomo w jakim stanie technicznym są teraz zalane korytarze i piwnice. Być może za ścianami lub pod posadzką mogły znajdować się szczeliny lub nawet niewielkie jamy.

Pracownicy miejskich służb komunalnych już w czwartek przed południem znaleźli źródło wycieku. Okazało się, że do awarii doszło pod nawierzchnią Rynku, nieopodal Kamienicy Oleśnickich, a dokładnie na wysokości budynku zajmowanego przez Muzeum Ruchu Ludowego. W miejscu awarii znajduje się teraz kilkumetrowy wykop. Uszkodzony fragment sieci wodociągowej został  wymieniony. Robotnicy zamontowali dodatkowe zawory. Gdy prace zostaną zakończone, wykop zostanie zasypany, a miejsce awarii utwardzone i ponownie wyłożone granitową kostką.

Czwartkowa awaria sieci wodociągowej na sandomierskiej Starówce jest wymownym przykładem, że z rozpoczęciem remontu przestarzałej infrastruktury nie można dłużej zwlekać. Władze samorządowe Sandomierza posiadają już dokumentację oraz wszelkie zezwolenia na wdrożenie projektu „Ochrona i zabezpieczenie Wzgórza Staromiejskiego”. Koszt pierwszego etapu rewitalizacji sandomierskiej Starówki to ok. 11 mln. euro. Lokalny samorząd wystąpił o dofinansowanie w programie „Infrastruktura i Środowisko”, będącego w gestii Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z ekspertyz wykonanych przez naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej wynika, że zabytkowej części miasta zagraża katastrofa budowlana. Niezbędna jest szybka wymiana przestarzałej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na nowoczesną, szczelną z możliwością monitorowania ewentualnych awarii. Woda jest największym wrogiem skarpy na której znajduje się Stare Miasto. Less z którego wzniesione jest wzgórze, silnie chłonie wodę, a wtedy staje się wyjątkowo plastyczny, a więc mało stabilny. W takich warunkach w każdej chwili może dojść do katastrofy budowlanej, chociażby do takiej, jaka już miała miejsce w na Starym Mieście w Sandomierzu w latach 60-tych ubiegłego wieku.  

źródło: sandomierz.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024